Język plen

Istotne zalety i wady malowania proszkowego

Malowanie proszkowe staje się jednym z najpopularniejszych sposobów na tworzenie powłoki malarskiej na elementach stalowych. Nazywane często malowaniem na sucho, pozwala stworzyć jednolitą i trwałą powłokę. Jakie są wady i zalety takiego zabiegu i co daje zastosowanie proszku?

Proszkowe malowanie elementów – co daje?

Nakładanie powłoki malarskiej na elementy metalowe jest jednym z podstawowych sposobów ich wykończenia. Farba nadaje im ciekawych walorów estetycznych, a także tworzy dodatkowe zabezpieczenie przed procesami korozyjnymi. Jedną z metod cieszących się rosnącą popularnością jest malowanie proszkowe. Usługa świadczona jest głównie przez profesjonalne zakłady lakiernicze, ponieważ uznaje się ją za stosunkowo trudną i wymagającą. 

W tej technologii malowanie wykonywane jest za pomocą farby w postaci drobnego proszku. Często nazywane jest również malowaniem na sucho, ponieważ do aplikacji farby nie stosuje się żadnych płynnych rozpuszczalników. Sam proszek jest naelektryzowany, dzięki czemu przylega do elementów przewodzących prąd elektryczny. Ładunek elektryczny sprawia, że cząsteczki farby same przylegają do malowanej konstrukcji i tworzą na niej równomierną powłokę. Dzięki temu lakierowanie elementów metodą proszkową jest uznawane za najdokładniejszy sposób malowania, który sprawdza się nawet przy wyrobach o nieregularnych kształtach. 

Zalety lakierowania elementów metodą proszkową

Największym problemem wynikającym z użytkowania stali jest jej słaba odporność na korozję. Dlatego stosowanie konstrukcji ze stali czarnej na zewnątrz budynków lub w obszarach narażonych na zmienne czynniki atmosferyczne jest obarczone sporym ryzykiem. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie przed utlenianiem stali jest proszkowe malowanie elementów. Dlaczego wspomniana metoda malowania okazuje się tak bardzo skuteczna?

Przede wszystkim warstwa proszku tworzy trwałą powłokę i odporną na uszkodzenia mechaniczne. Farba bardzo stabilnie przylega do metalu, nie łuszczy się, trudno ją zarysować, a pod powłoką nie tworzą się pęcherze powietrza. Dzięki utrzymaniu jednolitej warstwy farby na powierzchni stali nie dochodzi do procesów korozyjnych. Zabezpieczenie przed tymi procesami jest jedną z największych zalet proszkowego malowania elementów.

Technika nakładania farby w proszku jest też korzystna z uwagi na mniejsze zużycie farby. Brak zacieków, skapujących strużek czy konieczności tworzenia drugiej powłoki wpływa na ograniczenie zużycia. Warto wskazać tę metodę jako sposób bardzo ekologiczny. Brak tu rozpuszczalników, które są szkodliwe dla środowiska. Ponadto prace najczęściej wykonywane są w hermetycznych komorach, skąd nie wydostają się szkodliwe substancje. Nie można zapominać o estetyce malowanych elementów, które pozbawione są niedoróbek, nadmiaru farby w załamaniach i nie wymagają polerowania. 

Proszkowe malowanie elementów – najczęściej wymieniane wady

Słabsze strony lakierowania elementów metodą proszkową związane są głównie z procesem technologicznym. Obrabiany element należy odpowiednio przygotować, wypiaskować i zebrać z niego starą powłokę lakierniczą. Po malowaniu konieczne jest wypalenie produktu w wysokiej temperaturze, co zabezpiecza powłokę farby przed złuszczaniem. Wymaga to jednak stworzenia odpowiednich warunków i jest dodatkowym procesem. To wszystko wpływa na nieco wyższą cenę tej metody malowania w porównaniu z innymi sposobami.  

Pomimo wspomnianych wad, proszkowe malowanie felg czy innych elementów stalowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na tworzenie powłoki malarskiej. Polecane jest przede wszystkim przy konstrukcjach architektury zewnętrznej. Sprawdza się przy wspomnianych felgach samochodowych narażonych na wilgoć i związki chemiczne. Pomimo wyższej ceny wykonania malowania, w ostatecznym rozrachunku wybór tej technologii może okazać się korzystny. Brak konieczności prowadzenia częstych prac renowacyjnych i trwałość powierzchni sprawia, że malowany element wykazuje się znaczną żywotnością.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: