Język plen

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Odpowiednio zaprojektowane i zamontowane ogrodzenie to skuteczny sposób na zapewnienie sobie prywatności na własnej działce, wytyczenie jej wyraźnych granic, a także ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Obecnie niezwykle popularnym wyborem są ogrodzenia panelowe. Nic w tym dziwnego – gwarantują doskonałą trwałość, łatwo je zamontować, a na ich zakup nie trzeba wydawać fortuny. Podpowiadamy jak wykonać ogrodzenie panelowe, by wyglądało estetycznie i długo spełniało swoje zadania.

Jak zrobić ogrodzenie panelowe – przygotowanie do pracy

Zanim jeszcze rozpoczniemy stawianie ogrodzenia panelowego, musimy dokonać kilku podstawowych wyborów oraz zgromadzić niezbędne wyposażenie. Na początku warto zauważyć, że ten typ ogrodzenia może występować w kilku wersjach, różniących się zastosowanym materiałem. Na rynku znajdziemy ogrodzenia panelowe drewniane i betonowe, ale wciąż najpopularniejszym wariantem są prefabrykowane elementy wykonane z metalu. Wyróżniają się one zarówno nienaganną estetyką, jak i optymalną trwałością. Wygodnie można także dobierać kolor metalowej konstrukcji, więc bez problemu dopasowuje się ogrodzenie do np. elewacji domu.

Zanim rozpoczniemy montaż płotu panelowego, musimy zgromadzić niezbędne wyposażenie. Do pracy z ogrodzeniem potrzebne będą m.in.: gotowe panele, słupki ogrodzenia, podpory, obejmy, sznurek, drewniane paliki, poziomica, metr, łopata, śruby, wkrętarka i beton.

Na początku warto przygotować również teren, na którym będzie montowane ogrodzenie – należy usunąć z niego gruz, wszelkie krzaki i drzewa, a także wyrównać jego powierzchnię. To szczególnie ważne, gdy czeka nas montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie. Po wykonaniu tego zadania możemy przystąpić do szczegółowego planowania umiejscowienia płotu.

Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego – projekt płotu

Projektowanie ogrodzenia panelowego nie jest trudnym zadaniem. Jeśli korzystamy z gotowych paneli, rozstaw słupków będzie już praktycznie ustalony – wystarczy wtedy wykopać dołki w odpowiednich odległościach. Standardowa długość pojedynczych paneli to 2,5 metra. Oczywiście, planując rozstaw poszczególnych słupków, trzeba także wziąć pod uwagę ich średnicę. Dlatego faktyczna odległość pomiędzy słupkami to zazwyczaj od 2,56 do 2,58 m.

Planowanie ogrodzenia warto rozpocząć od jego narożnych elementów. Linie proste możemy wytyczyć za pomocą sznurka oraz drewnianych palików. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę umiejscowienie bramy i furtki. To niezwykle istotny etap – jego właściwa realizacja wpływa nie tylko na estetykę ogrodzenia, ale także komfort montażu.

Jak montować ogrodzenia panelowe – krok po kroku

Stawianie płotu rozpoczynamy od wykopania dołków na słupki. Możemy do tego wykorzystać łopatę lub specjalną wiertnicę. Zasadniczo otwory te powinny mieć głębokość ok. 50 cm oraz przynajmniej trzy lub cztery razy większą średnicę niż średnica słupka. Pamiętajmy, że słupki należy osadzić w samym centrum dołka – zagwarantuje to ogrodzeniu najlepszą stabilność. Gdy umieścimy słupki w przygotowanych zagłębieniach, sprawdźmy, czy trzymają odpowiedni poziom i zalejmy otwory betonem. Do czasu zaschnięcia materiału słupki można podpierać drewnianymi wspornikami.

Kolejny etapem montażu płotu panelowego jest przymocowanie paneli. Możemy przystąpić do tego zaraz po tym, jak zwiąże się wylany pod słupki beton. Jeśli zdecydujemy się na wariant ogrodzenia z prefabrykowaną podmurówką, najpierw przykręcamy do słupków specjalne łączniki, a następnie wsuwamy w nie gotowe płyty. Po ułożeniu podmurówki można przystąpić do montażu paneli za pomocą obejm, które skręca się wokół słupków.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich poziomów – warto wcześniej zaznaczyć miejsca mocowania np. za pomocą laserowego miernika i markera. Jeśli konieczny jest montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie, warto zdecydować się na metodę schodkową. Wymaga ona nieco więcej pracy, umiejętności i czasu, ale gwarantuje odpowiednią stabilność płotu. Ostatnim etapem stawiania ogrodzenia panelowego będzie nałożenie specjalnych plastikowych nakładek, które zabezpieczają wnętrze słupków przed dostaniem się do środka wody.

Jaka brama do ogrodzenia panelowego – wybór idealnego modelu

Projektowanie ogrodzenia panelowego powinno również uwzględniać wybór jego niezbędnych elementów, takich jak brama wjazdowa czy furtka. Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zakup zestawu, który uwzględnia płot i dopasowaną do niego stylistycznie bramę. Nie musimy wtedy skupiać się na dobieraniu wymiarów, konstrukcji czy estetyki poszczególnych elementów ogrodzenia.

Jeśli jednak chcemy zakupić bramę osobno lub zlecić jej wykonanie na zamówienie, zwróćmy uwagę na to, by była ona spójna kolorystycznie z panelami płotu. Idealnie, jeśli będzie miała ona również podobne wzornictwo. Istotną kwestią jest także rodzaj bramy. Wybierając określony model, np. otwierany automatycznie, dwuskrzydłowy lub przesuwny, najlepiej sprawdzić, czy wariant ten można zainstalować w danym miejscu i do konkretnego rodzaju ogrodzenia. Odpowiednio dobrana brama to gwarancja wieloletniego komfortu użytkowania oraz niezawodnej trwałości.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: