Język plen

Jaki napęd wybrać do bramy przesuwnej? Automatyczne otwieranie posesji

Brama przesuwna sama w sobie jest wygodna w użytkowaniu. Nie wymaga ani dużej siły do otwarcia, ani zagospodarowania miejsca wewnątrz lub na zewnątrz posesji. Istnieje jednak sposób, aby dodatkowo uprościć jej eksploatację. Napęd do bramy przesuwnej umożliwia pełną automatyzację otwierania i zamykania. Z oczywistych względów jest to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele modeli napędów. Wybór konkretnego uzależniony jest od kilku czynników. Należy wziąć je pod uwagę, aby dokonać właściwej decyzji. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej parametrom dostępnej na rynku automatyki do bram.

Dobór automatu do bramy przesuwnej na podstawie ważnych czynników

Zamontowanie mechanizmu, który nie jest w stanie sprostać wymaganiom danej bramy, to prosta droga do jego szybkiego niszczenia lub niekończących się problemów z funkcjonowaniem. Na szczęście każdy model jest dokładnie opisany. Jedyne, co trzeba wiedzieć, to jakimi parametrami wyróżnia się posiadana brama. I właśnie na tej podstawie można dokonać prawidłowego wyboru. A więc co wpływa na mechanizm do bramy przesuwnej? Przede wszystkim:

1) Wymiary oraz waga bramy. Automatyka, która nie jest w stanie obsługiwać zbyt długiego skrzydła, zwyczajnie nie będzie działać. Duże znaczenie ma też waga konstrukcji. Zazwyczaj nie przekracza ona 1000 kg. I właśnie modele działające na takiej wadze można najczęściej znaleźć w sklepach. Brama wjazdowa przesuwna z napędem powinna przy tym mieć pewien zapas mocy. Przyjmuje się, że 20-30% w zupełności wystarczy.

2) Częstotliwość użytkowania bramy. Automat do bramy przesuwnej zużywa się w naturalny sposób. Dokładnie tak, jak wszystkie inne mechanizmy. Zużycie oblicza się na podstawie cyklów, czyli otwarć i zamknięć konstrukcji bramowej w przeciągu doby. Na użytek domowy w zupełności wystarczą modele przystosowane do 50 cykli.

3) Wykonanie oraz stan techniczny bramy. Zarówno użyte do jej powstania materiały, jak i sposób realizacji bezpośrednio przyczynia się do obciążenia automatyki. Nie mniejsze znaczenie ma aktualny stan techniczny. Dla przykładu wyżłobienia w mechanizmie manualnego otwierania bramy wymuszają zwiększenie zużycia energii po montażu automatycznego systemu.

Oprócz tego automatyka do bram przesuwnych może zostać wyposażona w akcesoria, które polepszają jej funkcjonowanie. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest system wyciszający napęd. Doskonale współgra z opcją spowalniania bramy na końcowym odcinku. To tylko przykłady tego, co można zastosować w nowoczesnych napędach do bramy przesuwanej.

Montaż mechanizmu do bramy przesuwnej

Nie można przy tym wszystkim zapomnieć o wykonawcy. Mało kto decyduje się na samodzielną instalację napędów, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. To jednak nie jest praca dla jednej osoby. Doświadczeni montażyści doskonale będą wiedzieć, co zrobić, aby brama działała jak najdłużej bez żadnych problemów. Co więcej, pomogą w wyborze najlepszej automatyki.

Liczba czynników, które należy mieć na uwadze przy zakupie, może sprawić trudności komuś, kto nie ma do czynienia z automatami do bram przesuwnych na co dzień. Specjalizujące się w tym przedsiębiorstwa mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które okazują się nieocenioną pomocą.

Ile kosztuje automatyka do bram przesuwnych?

Na szczęście napędy do bram wjazdowych nie są już tak drogie, jak jeszcze dekadę temu. Obecnie to wydatek na poziomie ok. 1000 złotych. Należy jednak mieć na uwadze, że modele przeznaczone do wejść o łącznej wadze ponad 1000 kg będą znacząco droższe. To samo dotyczy bram wjazdowych przesuwnych z napędem posiadającym dodatkowe wyposażenie czy niestandardowe akcesoria. Większość modeli nie powinno przekraczać maksymalnie 2000 złotych.

Na sam koniec warto wspomnieć o cenie montażu. Wynosi on od 10% do 20% kosztów całej bramy. Jak więc widać, nie jest on specjalnie dużym wydatkiem. Dlatego zawsze warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów w tej dziedzinie.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: