Język plen

Kiedy stosować prasę krawędziową — czy tylko do obiektów o prostej konstrukcji?

Prasy krawędziowe wykorzystywane są przede wszystkim w branży przemysłowej oraz produkcyjnej do formowania i kształtowania blaszanych elementów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń, dzięki czemu dobrze sprawdzają się nawet przy dosyć zróżnicowanym wachlarzu zastosowań. Prasa krawędziowa CNC (potocznie zwana krawędziarką, giętkarką lub zaginarką CNC) to przykład jednego z bardziej zaawansowanych wariantów, którym steruje się tylko z poziomu komputera. Maszyny tego typu minimalizują margines błędu w procesie produkcyjnym, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać jednolitą serię identycznych wyrobów. Jakie rodzaje pras krawędziowych można wyróżnić? Do czego są one najczęściej wykorzystywane? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Prasy krawędziowe – Podział w zależności od siły zginającej

Wszechstronne zastosowania przemysłowej maszynerii tego rodzaju opierają się przede wszystkim na zróżnicowanym mechanicznie wachlarzu urządzeń. Do najpopularniejszych rodzajów pras krawędziowych zaliczyć można następujące typy:

Mechaniczna zaginarka krawędziowa – to jeden z najprostszych wariantów, który napędzany jest przy pomocy tradycyjnego mechanizmu korbowego. Największą zaletą tego rozwiązania jest niska awaryjność, która wynika z prostej konstrukcji i niewielkiej liczby elementów. Urządzenia tego rodzaju są także zdecydowanie najtańszym wariantem w tej kategorii.

Pneumatyczna prasa krawędziowa – Podobnie jak w przypadku innych pneumatycznych narzędzi, mechanizm opiera się tu na wykorzystaniu ciśnienia do poruszania siłownikiem prasy. Jest to dużo wygodniejsze i potężniejsze rozwiązanie niż mechaniczna giętarka krawędziowa, ponieważ efektywność działania nie jest uwarunkowana masą mięśniową pracowników.

Hydrauliczna prasa krawędziowa CNC – Jest to już nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie, które do przemieszczania siłownika wykorzystuje zazwyczaj dwa zsynchronizowane ze sobą siłowniki. Sterowanie działaniem urządzenia odbywa się z poziomu komputera, dzięki czemu jest ono dużo bardziej precyzyjne niż wspomniane wyżej rodzaje pras.

Serwo-elektryczna prasa krawędziowa – Rozwiązania tego rodzaju wykorzystują niemalże bezawaryjny napęd elektryczny do wywierania odpowiedniego nacisku. Sterowanie odbywa się tu także z poziomu komputera, dzięki czemu łatwiej jest zautomatyzować procesy produkcyjne oraz ujednolić finalny kształt produktów. Serwo-elektryczne prasy krawędziowe pracują znacznie ciszej od wszystkich wspomnianych wyżej rodzajów. Ponadto są także bardziej ekologiczne, ponieważ nie wymagają regularnej wymiany oleju albo uszczelek. W praktyce pozwala to zredukować koszty eksploatacji oraz konserwacji do absolutnego minimum.

Hybrydowa prasa krawędziowa CNC – Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które łączy w sobie zalety hydraulicznych i serwo-elektrycznych urządzeń. Automatyzacja procesu gięcia blachy przydaje się szczególnie w przypadku tzw. tandemów, ponieważ pozwala to połączyć pracę kilku jednostek gnących. Układy sterowania CNC są po prostu niezbędne w przypadku tego typu narzędzi, ponieważ to właśnie one są w stanie zagwarantować jednolity wygląd elementów. Wysoka precyzja, doskonała powtarzalność i niskie koszty użytkowania to jedne z najczęściej wymienianych zalet hybrydowych rozwiązań.

Prasy krawędziowe – Zastosowania

Prasy krawędziowe wykorzystywane są głównie do kształtowania detali metalowych elementów na wzór projektu, ale nie jest to ich jedyne zastosowanie. W bardzo wielu przedsiębiorstwach i branżach stosuje się je to zwiększenia sztywności, czego przykładem może być choćby charakterystycznie pofalowana karoseria pojazdów marki Żuk. Z tego właśnie powodu prasy krawędziowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle samochodowym, stoczniowym, lotniczym, budowlanym, maszynowym, meblowym czy reklamowym (np. do produkcji stojaków, potykaczy, billboardów). Początkowo prasy krawędziowe sprawdzały głównie w zakresie gięcia obiektów o prostej konstrukcji, ale dzięki sterownikom CNC oraz bardziej zaawansowanym wariantom pras sytuacja diametralnie się zmieniła.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: