Język plen

Nowoczesne ogrodzenia sztachetowe – co warto o nich wiedzieć?

Ogrodzenie działki mieszkalnej lub rekreacyjnej pozwala na wyznaczenie granic prywatnego terenu oraz zabezpieczenie go przed niepożądanymi gośćmi. Poza funkcjonalną rolą może być także estetyczną ozdobą wokół domu. Współcześnie istnieje bardzo duży wybór, jeśli chodzi o systemy ogrodzeniowe. Obecnie największą popularnością cieszą się nowoczesne rozwiązania, łączące minimalistyczny, elegancki wygląd z bardzo wysoką trwałością, takie jak np. ogrodzenia sztachetowe. Przyjrzymy się nim bliżej, aby pomóc w podjęciu decyzji o wyborze właśnie takiego systemu.

Funkcjonalne ogrodzenia sztachetowe

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle są tego rodzaju ogrodzenia. Z wyglądu przypominają klasyczny drewniany płot, złożony z ustawionych pionowo szerokich desek, połączonych cieńszymi i dłuższymi deskami poziomymi. Nowoczesne sztachety są sprzedawane w postaci gotowych paneli, które mocuje się do specjalnych słupków. Natomiast do ich produkcji nie używa się drewna. Współcześnie stosowane tworzywo na ogrodzenia sztachetowe to najczęściej stal lub inne metale. Dzięki temu okazują się stosunkowo tanim rozwiązaniem, szczególnie w porównaniu z drewnianymi ogrodzeniami. Ponadto, użycie takiego materiału gwarantuje bardzo dobrą ochronę, zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i uderzeniami mechanicznymi.

Charakteryzują się także wyjątkowymi walorami estetycznymi, także po wielu latach eksploatacji. To zasługa bardzo stabilnej konstrukcji oraz specjalnej powłoki chroniącej przed korozją i zmiennymi temperaturami. Co więcej, metalowe sztachety nie wymagają częstej i skomplikowanej konserwacji – wystarczy od czasu do czasu je przemyć wodą z dodatkiem mydła lub łagodnych detergentów.

Gdzie pasują sztachety metalowe?

Jeszcze do niedawna tak wyglądające płoty spotykało się głównie na wsi lub przedmieściach, a także na ogródkach działkowych. W przypadku nowoczesnych systemów sztachetowych nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o miejsce ich użycia. To zasługa bardzo uniwersalnego wyglądu, dzięki któremu tak samo dobrze prezentują się w przestrzeni miejskiej, jak i na terenach wiejskich. Doskonale dopełniają nowoczesną architekturę, ale równie idealnie pasują do bardziej klasycznych budynków. Współcześnie produkowane ogrodzenia sztachetowe na działce każdego typu wyglądają jak stworzone właśnie dla tego miejsca, choć najczęściej spotyka się je wokół domów mieszkalnych. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to zazwyczaj przybierają bardziej stonowane barwy, jak czerń czy odcienie szarości lub brązu. Niektórzy producenci oferują jednak możliwość pomalowania ogrodzenia na wybrany kolor. Daje to szansę na jeszcze lepsze dopasowanie go do otoczenia, czyli np. pod elewację swojego domu lub okolicznych płotów. Warto wiedzieć, że samodzielne przemalowanie także jest możliwe, pod warunkiem dobrania odpowiednich farb w zależności od rodzaju powłoki. To świetny sposób na odświeżenie wyglądu, gdy znudzi się pierwotny.

Montaż płotu sztachetowego

Instalacja nowoczesnych systemów ogrodzeniowych to dość prosta czynność. W przeciwieństwie do tradycyjnych płotów nie trzeba ich samodzielnie zbijać. Wystarczy odpowiednio połączyć ze sobą poszczególne elementy i właściwie przymocować je do powierzchni. Jeśli dysponuje się wolnym czasem, chęciami oraz energią, można samodzielnie postawić takie ogrodzenie. Pierwszy etap prac to wykonanie podmurówki. Można to zrobić w tradycyjny sposób, wylewając betonowy fundament, lub kupić gotowe podstawy betonowe. Następnie należy przymocować słupki, rozstawiając je w regularnych odstępach, w zależności od szerokości paneli. Od właściwego dokręcenia tych elementów zależy stabilność oraz trwałość całej konstrukcji, jednak wystarczą do tego podstawowe narzędzia i odrobina siły. Ostatni etap to przymocowanie paneli do słupków. Wszystkie części wyposażono w odpowiednie otwory, więc złączenie ich nie dostarczy żadnych problemów, o ile poprawnie obliczyło się odległości. Czas montażu płotu sztachetowego zależy od długości ogrodzenia. Przeważnie zajmuje to od kilku do kilkunastu godzin.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: