Język plen

Praktyczne elementy wykonane dzięki przecinarce plazmowej

Przecinarka plazmowa to jedno z najpowszechniej wykorzystywanych narzędzi do rozdzierania metalu na mniejsze części. W połączeniu ze sterownikami CNC maszyna tego rodzaju pozwala na precyzyjne wycinanie i obrabianie wszystkich metalowych przewodników elektrycznych. Wbrew pozorom metoda cięcia plazmowego przydaje się to nie tylko w przemyśle ciężkim oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych. Przecinarki plazmowe dzięki powtarzalności, precyzji i prostocie obsługi CNC cieszą się dużą popularnością wśród wszystkich miłośników renowacji starych maszyn i pojazdów. Jak działają wycinarki plazmowe? Do czego przydaje się przecinarka plazmowa z kompresorem? Jakie elementy można wykonać przy pomocy takiego sprzętu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Na czym polega metoda cięcia plazmowego?

Plazma to, innymi słowy, zjonizowana materia, która nazywana jest także czwartym stanem skupienia. Pod względem struktury oraz zachowania przypomina ona najbardziej gaz, ale plazma cechuje się wyższą jonizacją cząsteczek (przewaga cząsteczek naładowanych dodatnio lub ujemnie). Przecinarki plazmowe umożliwiają wytworzenie łuku plazmowego, który dzięki temperaturze przekraczającej kilkanaście tysięcy stopni *C doskonale topi wszystkie rodzaje metalu, które charakteryzują się właściwościami przewodzenia prądu (np. stal, aluminium, miedź, żeliwo, mosiądz itp.). W zależności od indywidualnych potrzeb oraz skali projektu potrzebna może okazać się zwykła przecinarka plazmowa z kompresorem lub bardziej zaawansowana wycinarka plazmowa do metalu ze sterownikiem CNC. W obydwu przypadkach metoda działania jest taka sama, ale CNC zapewnia dużo większą precyzję cięcia i powtarzalność.

Jakie zalety ma przecinarka plazmowa z kompresorem?

Wbudowany w przecinarkę plazmową kompresor to bardzo wygodne rozwiązanie, które odczuwalnie poprawia mobilność tego rodzaju maszyny. Efektywnie działający układ regulacji ciśnienia i przepływu powietrza to jedna z najczęściej wymienianych zalet sprzętu znanej na całym świecie marki Magnum. Przecinarki plazmowe tego producenta cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród domorosłych majsterkowiczów, ale także i profesjonalistów. Plazma Magnum kojarzy się przede wszystkim z charakterystyczną żółtą obudową, która jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem z perspektywy widoczności. Sprzęt tego rodzaju nie powinien się zlewać z otoczeniem, ponieważ nieumyślne potrącenie pracującej wycinarki w najlepszym wypadku zakończyć się może jedynie uszkodzeniem mienia.    

Jakie praktyczne zastosowania ma wycinarka plazmowa do metalu?

Przecinarki plazmowe to jedno z najpotężniejszych narzędzi w arsenale domorosłych mechaników, metalurgów, kowali czy rzemieślników. Sprzęt tego typu docenią także wszyscy miłośnicy stylu industrialnego (zwanego także przemysłowym), który charakteryzuje się dużą liczbą surowych metalowych elementów. Wycinarka plazmowa do metalu dzięki nowoczesnym sterownikom CNC pozwala także na wytwarzanie części zamiennych (np. do maszyn lub pojazdów wycofanych z produkcji). Renowacja starych samochodów jest doskonałym przykładem, ponieważ znalezienie zamienników w przypadku bardziej niszowych modeli często graniczy z cudem lub wiąże się z nieproporcjonalnie wyższym wydatkiem. Z tego właśnie powodu nowoczesne przecinarki plazmowe z systemem CNC są dużo rozsądniejszą alternatywą. Zlecenie stworzenia duplikatu danego elementu może okazać się znacznie tańsze od naprawy i mniej czasochłonne od regeneracji (która nie zawsze jest przecież możliwa).

Przecinarki plazmowe wykorzystywane są także powszechnie w procesach związanych z demontażem oraz rozbiórką. W tego rodzaju sytuacjach umożliwiają one precyzyjne odseparowanie metalowych części od pozostałych elementów. Ma to bardzo duże znaczenie z perspektywy powtórnego wykorzystania surowców oraz przepisowego przetwarzania odpadów. Warto zwrócić też uwagę, iż dzięki możliwości pocięcia na mniejsze elementy wszystkie kwestie związane z transportem i logistyką stają się dużo łatwiejsze.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: