Język plen

Prosta i skuteczna metoda obróbki blach, czyli walcowanie

Obróbka plastyczna blach jest niezbędna do tego, aby osiągnąć potrzebne kształty oraz strukturę powierzchni. W tym celu stosuje się różne metody. Jedną z najpopularniejszych jest walcowanie blachy. Z jej pomocą można wytworzyć rury, trójniki, stożki, a nawet elementy mostów czy maszyn. Właśnie dlatego zyskała tak dużą popularność w wielu branżach.

Narzędzia niezbędne do zwijania blach

Zanim jednak przybliżymy szczegóły dotyczące samej metody, należy wspomnieć o sprzęcie, który umożliwia obróbkę blach. Jak łatwo się domyślić, do walcowania stosuje się narzędzie określane mianem walcarki. Istnieją trzy jej rodzaje: manualne, mechaniczne oraz hydrauliczne. Zwijanie blach przy użyciu wymienionych narzędzi różni się od siebie w znaczący sposób. Ręczne to najlepszy wybór przy niewymagających skomplikowanych rozwiązań projektach. Z kolei hydrauliczne i mechaniczne modele cechują się największą wydajnością oraz precyzją wykonania. Mają wysoką siłę nacisku, co pozwala na walcowanie blach grubych. Niestety za wysoką skutecznością idzie w parze wyższa cena sprzętu, ale inwestycja bardzo szybko się zwraca, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć zaawansowane kształty.

Niestety obsługa walcarki nie należy do najprostszych. Dlatego nie da się jej wykorzystywać w warunkach domowych. Walcowanie blach w stożek należy pozostawić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie i wiedzę związaną z obróbką metali.

Walcowanie blach grubych metodą gorącowalcowaną

Po wybraniu walcarki fachowcy muszą jeszcze zdecydować się na wybór konkretnej metody obróbki. Jedną z nich jest walcowanie na gorąco. Odbywa się ono w naprawdę wysokich temperaturach. Sięgają one nawet 1300ºC. W takich warunkach dochodzi do rekrystalizacji metalu, co przekłada się na jego uplastycznienie. Dzięki temu element z łatwością poddaje się zmianom kształtu. Po obróbce metal schładza się, a w konsekwencji zmniejsza też objętość. Pozwala to na bezproblemowe walcowanie blach grubych, lecz pozostawia pewne zniekształcenia.

Metoda gorącowalcowana powoduje gęstnienie struktury i jej mechaniczne ulepszenie, a także redukuje do zera ryzyko pojawienia się wad mikrostruktury. Wobec tego znajduje swoje zastosowanie m.in. przy budowie mostów i różnego rodzaju konstrukcji maszyn lub pojazdów. Czyli wszędzie tam, gdzie trzeba stworzyć grube elementy, a jednocześnie nie trzeba zwracać uwagi na odkształcenia czy lekko zaokrąglone krawędzie.

Walcowanie blach na zimno – zalety i wady

Drugim sposobem obróbki jest walcowanie na zimno. W praktyce nie różni się tak bardzo, jak metoda gorącowalcowana. Do pewnego etapu są wręcz identyczne. Również walcowanie blach na zimno wymaga rozgrzania materiału do bardzo wysokiej temperatury. Tylko w ten sposób da się osiągnąć odpowiednią plastyczność metalu, co jest warunkiem wstępnym jakichkolwiek zmian w strukturze i kształcie. Skąd więc wzięło się określenie „na zimno”? Z powodu dalszej obróbki.

Blachę zimnowalcowaną zwija się, aby uzyskać lepszą jakość powierzchni. Objawia się to w jej gładkości oraz jednolitości. Zwijanie blach skutkuje zwiększeniem wytrzymałości, ale nie odbija się negatywnie na plastyczności. Wobec tego da się osiągnąć wyższą precyzję i dobrze zdefiniować krawędzie wraz z rogami. Niestety opisywana metoda nie nadaje się do obróbki naprawdę grubych blach. Za to doskonale sprawdzi się przy wytwarzaniu płaskich elementów, rur, prętów czy półfabrykatów o ściśle określonych wymiarach. To szczególnie ważne w branży motoryzacyjnej czy związanej z produkcją sprzętów AGD.

Który sposób walcowania blachy wybrać?

Blachy zimnowalcowane czy gorącowalcowane? To zależy wyłącznie od tego, jaki kształt chce się uzyskać i gdzie potem będzie stosowany wytworzony element. W związku z tym nie trzeba się nad tym szczególnie zastanawiać. Wystarczy pamiętać, że metoda na gorąco dotyczy materiałów o dużej grubości, a na zimno – wręcz przeciwnie.

Trudno dziwić się, że walcowanie blach stało się właściwie podstawą przy wznoszeniu wielu nowych inwestycji, a także produkcji przedmiotów codziennego użytku. Opisane przez nas zalety technologii mówią same za siebie.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: