Język plen

Ważne elementy przy wyborze zgrzewarki elektrooporowej

Zgrzewanie elektrooporowe jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik zespalania tworzyw sztucznych. Powstające w ten sposób połączenia są trwałe, szczelne i wytrzymałe, co sprawia, iż metoda ta przydaje się szczególnie w przypadku łączenia rur kanalizacyjnych, gazowych lub cieplnych. Instalacje tego rodzaju znaleźć można w niemalże każdym budynku, ponieważ to właśnie one łączą nas z większymi sieciami sanitarnymi (np. wodociągami, gazociągami, pompami cieplnymi etc.). W poniższym poradniku podpowiadamy jak przebiega proces zgrzewania elektrooporowego oraz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze docelowego sprzętu.

Czym dokładnie jest zgrzewarka elektrooporowa?

Zgrzewarka elektrooporowa pozwala na szybkie i solidne łączenie rur oraz przewodów wykonanych z polietylenu lub innych tworzyw termoplastycznych (np. PP, PP-R, HDPE). Wykorzystuje one specjalistyczne kształtki grzewcze w postaci różnorodnych mufek, reduktorów albo trójników. To właśnie do tego elementu podpinane są przewody zgrzewarki, którą trzeba oczywiście odpowiednio zaprogramować. Wbrew pozorom zgrzewanie elektrooporowe rur PE nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem, ponieważ bardziej nowoczesne modele umożliwiają wygodne skanowanie kodu kształtki. Na podstawie zeskanowych danych urządzenie automatycznie dopasowuje wszelkie niezbędne parametry oraz podaje informacje dotyczącą czasu potrzebnego na zgrzanie danego łączenia. Bardziej zaawansowane modele zgrzewarek umożliwiają precyzyjne rejestrowanie historii zgrzewów, a ponadto wyposażone mogą być nawet w zintegrowaną drukarkę.

Jak przebiega zgrzewanie elektrooporowe?

Zgrzewarka elektrooporowa do gazu lub rur polietylenowych to dosyć specjalistyczny sprzęt, który wykorzystany może być jedynie po odpowiednim przygotowaniu materiałów. Przed założeniem kształtki trzeba starannie oczyścić zakończenia rur przy pomocy ręcznej skrobaczki. Pomaga to także w dopasowaniu średnicy rury do mufki, ponieważ dzięki niewielkiemu zmniejszeniu średnicy (maksymalnie 1-2mm) nie trzeba siłować się z umieszczaniem łącznika na odpowiedniej głębokości. Czas potrzebny na solidne zespolenie rur z kształtkami uwarunkowany jest w dużej mierze mocą zgrzewarki oraz rodzajem dobranych materiałów. Warto pamiętać także o usztywnieniu połączenia na czas pracy zgrzewarki przy pomocy specjalistycznego centatora (zacisku usztywniającego).

Ile kosztuje zgrzewarka elektrooporowa?

Ceny urządzeń tego rodzaju wahają się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co w przypadku jednorazowego użytkowania jest dosyć wysoką kwotą. Z tego właśnie powodu dużo tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie zgrzewarki lub zlecenie realizacji projektu zewnętrznej firmie. Samodzielne zgrzewanie elektrooporowe w niektórych sytuacjach jest dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek w przypadku bardziej skomplikowanych instalacji (np. gazowych lub grzewczych) lepiej zaufać specjalistom. Bez odpowiednich kwalifikacji oraz uprawnień nie wolno ingerować w działanie m.in. sieci elektrycznych, gazowych czy sanitarnych. W kwestii takiej jak zgrzewarka elektrooporowa cena uwarunkowana jest przede wszystkim możliwościami urządzenia, które różnić się mogą mocą lub zakresem obsługiwanych kształtek.

Zgrzewarka elektrooporowa – Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jednym z najbardziej istotnych aspektów przy wyborze zgrzewarki jest zakres obsługiwanych zgrzewek. To właśnie one warunkują maksymalną średnicę docelowo łączonych rur. Kolejnymi parametrami, na których warto się skupić, są regulacja i stabilizacja temperatury zgrzewania. Bardziej zaawansowane modele zgrzewarek umożliwiają łączenie większej liczby rodzajów tworzywa sztucznego, co przydaje się szczególnie w przypadku bardziej kompleksowych projektów. W kwestii takiej jak zgrzewarka elektrooporowa bardzo istotna jest także moc urządzenia, która definiuje prędkość nagrzewania oraz maksymalną temperaturę zgrzewu. Warto zwrócić także uwagę na dostępność dodatkowych udogodnień w postaci skanerów kodów lub kompatybilnych drukarek.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: