Język plen

Do czego wykorzystywane jest zgrzewanie elektrooporowe? Na czym polega?

Rury polietylenowe stały się obecnie standardem. To efekt ich licznych zalet: trwałości, higieniczności oraz plastyczności. Dzięki nim można tworzyć bardzo uniwersalne połączenia, które nadają się do zastosowania w instalacjach sanitarnych, gazowych czy wodociągowych. Należy też zaznaczyć, że ich łączenie jest niezwykle proste. Służy do tego m.in. zgrzewanie elektrooporowe. Na czym polega ta metoda? I czego potrzeba do jej sprawnej realizacji? Można się tego dowiedzieć z niniejszego artykułu.

Czym jest zgrzewanie elektrooporowe?

Na wstępie należy lepiej opisać cały proces. Zgrzewanie elektrooporowe to sposób łączenia rur polietylenowych przy użyciu stworzonych do tego kształtek. Posiadają one specjalne elementy grzewcze, które umożliwiają łączenie ze sobą dwóch odcinków rury. Wszystko odbywa się w ściśle określonych warunkach – w przeciwnym wypadku połączenie nie będzie trwałe, a to niesie za sobą oczywiste konsekwencje, jak np. poważne awarie całej instalacji. Dlatego zgrzewanie elektrooporowe rur gazowych musi zostać odpowiednio zaplanowane.

Co będzie potrzebne do zgrzewania elektrooporowego?

Co właściwie rozumie się przez zapewnienie właściwych warunków do przeprowadzenia procesu? W kwestii takiej, jak zgrzewanie elektrooporowe temperatura otoczenia ma niebagatelne znaczenie. Zbyt wysoka lub zbyt niska doprowadzi do nieprawidłowego zespawania ze sobą elementów. Zwłaszcza temperatury na minusie są szczególnie niekorzystne. Tak więc należy zapamiętać, że metodę można przeprowadzać jedynie w temperaturze od -5ºC do maksymalnie 45ºC. Warunki panujące w warsztacie powinny więc w zupełności wystarczyć.

W większości przypadków jednak zachodzi potrzeba zespawania elementów poza warsztatem, w bardzo niekorzystnych warunkach. Połączenia rurowe sięgają wielu kilometrów. Co wtedy zrobić? Na szczęście nie trzeba sięgać po alternatywne rozwiązania. Wystarczy przygotować namiot ochronny, a w jego wnętrzu umieścić dmuchawę do ogrzewania powietrza, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza -5ºC. To przyda się również podczas silnego wiatru, który niesie ze sobą pyły, kurz i inne drobne zanieczyszczenia, a także deszczów lub opadów śniegu. Namiot ochronny z dmuchawą można więc uznać za swego rodzaju mobilny warsztat, który stwarza odpowiednie okoliczności do uruchomienia narzędzi.

Podstawowym urządzeniem do przeprowadzania procesu jest zgrzewarka elektrooporowa. Wykorzystuje ona kształtki grzewcze, które przybierają postać mufek, reduktorów bądź trójników. Przypina się do nich przewody.

Zanim jednak przejdziemy do sposobu użycia urządzenia, należy jeszcze przygotować samą rurę. Zgrzewanie elektrooporowe rur gazowych przeprowadza się wyłącznie na oczyszczonych i suchych elementach. Z kolei cięcie elementów odbywa się prostopadle do ich osi. Po tym należy zadbać o to, aby warstwa zdegradowanego (czyli utlenionego) polietylenu nie przekraczała 0,2 mm Jej usunięcie odbywa się zazwyczaj przy pomocy szmatki lub ręcznika papierowego. Najlepiej jednak w tym celu zastosować specjalnie zaprojektowaną w tym celu chusteczkę do odtłuszczania PE. Końcowym etapem przygotowania rury do procesu jest unieruchomienie rury i kształtki poprzez zacisk, co uniemożliwia przemieszczanie się elementów.

Jak przeprowadzić zgrzewanie elektrooporowe do rur PE?

Dopiero teraz można przystąpić do właściwej realizacji. Zgrzewarkę elektrooporową ustawia się na stabilnym podłożu, najlepiej płycie wykonanej z drewna lub metalu. Postawienie jej na ziemi może być brzemienne w skutkach – łatwo o utratę kontroli nad narzędziem i przesunięciem go w niechciane miejsce. Gdy tylko ma się pewność, że urządzenie jest stabilnie ustawione, można rozpocząć zgrzewanie elektrooporowe do rur PE.

Zgrzewarka przesyła napięcie do kształtek, co powoduje roztapianie się polimerów, a to z kolei sprawia, że kształtki łączą się z rurą. Jak więc widać, jest to niezwykle prosta w założeniu i praktyce metoda. Wystarczy wytworzyć odpowiednią ilość ciepła z prądu elektrycznego, aby drut oporowy zatopił się w elektrokształtce.

Nie trzeba przy tym za każdym razem zastanawiać się, jakie ustawić na zgrzewarce parametry. Odbywa się to w sposób automatyczny. Urządzenie jest niemal bezobsługowe. Wystarczy pamiętać o kalibracji, którą przeprowadza się raz do roku. Co więcej, zgrzewarka elektrooporowa pasuje do większości kształtek, niezależnie od producenta. Można więc uznać ją za uniwersalne narzędzie.

W jaki sposób zgrzewarka wie, jakie parametry pracy są potrzebne w danym przypadku? W celu ustalenia właściwości zgrzewania elektrooporowego do rur PE wystarczy zeskanować kod kreskowy przy pomocy dołączonego do zestawu skanera. Zawarte tam informacje (średnica rury, napięcie zgrzewania w Voltach, opór elektryczny w Ohmach, czas zgrzewania w sekundach i kompensacja temperatury) zostaną przekazane do urządzenia, które rozpocznie na tej podstawie pracę.

Czy zgrzewanie elektrooporowe rur gazowych można przeprowadzić samodzielnie?

Jak najbardziej! Taka możliwość istnieje dzięki łatwemu dostępowi do zgrzewarek elektrooporowych. Wystarczy zainwestować we własne urządzenie, aby spróbować sił przy zespalaniu tworzyw sztucznych. Należy jednak pamiętać, że przy zgrzewaniu elektrooporowym temperatura otoczenia ma duże znaczenie, podobnie jak doświadczenie oraz wiedza na temat poprawnego wykonania. A to oznacza konieczność posiadania przydomowego warsztatu o odpowiednich warunkach. I wolnej gotówki w budżecie, bo ceny urządzenia wahają się między kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych.

Nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego zgrzewanie elektrooporowe do rur PE lepiej powierzyć fachowcom. To najlepsza gwarancja tego, że wszystko dobędzie się zgodnie z zasadami sztuki, a efekt końcowy spełni wymagania techniczne. Warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów również ze względów bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że to wyjaśniło najważniejsze kwestie związane z omawianą metodą. Zachęcamy jednocześnie do przeczytania naszego artykułu o ważnych elementach przy wyborze zgrzewarki elektrooporowej.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: