Język plen

Jak gwintować otwory? Manualne czy automatyczne gwintowanie

Gwintowanie otworów jest niezwykle popularnym procesem ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Niemal każda konstrukcja potrzebuje miejsca na śrubki lub inne elementy złączne. To z kolei rodzi potrzebę profesjonalnej usługi w wielu branżach. Jak gwintować otwory przy pomocy różnych metod? I która z nich jest najskuteczniejsza? Przyjrzymy się tym zagadnieniom z bliska w niniejszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy.

Na czym polega gwintowanie ręczne otworów i kiedy się na nie zdecydować?

Niektóre elementy są zbyt duże lub mają zbyt skomplikowany kształt, aby bez problemu wywiercić w nich wlot przy pomocy elektronarzędzi. Podobna sytuacja pojawia się w przypadku gotowych już konstrukcji (np. maszyn). Wówczas pozostaje jedynie gwintowanie ręczne otworów. To wymagające wysiłku, a także precyzji zajęcie. W zamian daje jednak świetne efekty tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania innych metod. Wobec tego trudno się dziwić, że pomimo rozwoju technologicznego manualne gwintowanie otworów przelotowych lub nieprzelotowych wciąż jest tak często wykonywane.

Ręczny proces dzieli się na trzy wersje: jedną wewnętrzną i dwie zewnętrzne. Wymagają one zastosowania odmiennych narzędzi. Tak więc wewnętrzne gwintowanie ręczne otworów polega na wykorzystaniu gwintowników ślusarskich. Z kolei pierwsza metoda zewnętrzna odbywa się przy pomocy narzynek ślusarskich, a druga – głowic gwinciarskich. To jednak nie wszystko. Do niezbędnego wyposażenia należy jeszcze doliczyć zestaw specjalnych uchwytów, a także gwintowników prostych. Wśród nich znajdują się narzynaki (z jednym nacięciem), zdzieraki (z dwoma nacięciami) oraz wykańczaki (bez nacięć). Wykorzystuje się je po kolei w każdym etapie gwintowania otworów pod śrubę.

Gwintowniki montuje się w przygotowanym specjalnie pod tą okazję uchwycie czworokątnym. Następnie umieszcza się je w otworze i kręci zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy tylko wykona się pełny obrót, należy wykonać delikatny (do połowy) ruch powrotny w lewą stronę, aby złamać opór wiórów. W ten sposób chroni się gwint przed uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli opór jest zbyt silny, poleca się zastosować olej do gwintowania. Nie zawsze jest potrzebny, ale dobrze mieć go pod ręką. Nie trzeba jednak martwić się, jeżeli go zabraknie.

Wystarczy nawet zwykły olej spożywczy. Proces należy powtarzać aż do uzyskania potrzebnego efektu, np. otworu nieprzelotowego.

Jak gwintować otwory z pomocą maszyny CNC?

Gwintowanie mechaniczne jest dużo prostsze, a przy okazji ma szersze zastosowanie. Do narzędzi wykorzystywanych podczas procesu można bowiem dołączyć bardzo różne akcesoria. Wymienne ostrza zwiększają możliwości. Istnieje wiele ich rodzajów gwintów, które można z ich pomocą wykonać, m.in. metryczne drobnozwojne, calowe drobnozwojne i calowe zgrubne, rurowe, NPT czy stożkowe. Oczywiście można też stworzyć standardowe gwinty metryczne o normalnym skoku, trapezowe lub okrągłe. Jedynym ograniczeniem jest średnica. Przy większej średnicy trzeba posiłkować się gwintem trapezowym na tokarce.

Warto też zauważyć, że automatyczne gwintowanie nadaje się do różnych materiałów. Mowa o stali, a także stopach tytanu, cynku, miedzi, cyny czy metali miękkich. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mechaniczne gwintowanie otworów nieprzelotowych przeprowadzić na tworzywach sztucznych. Te przykłady doskonale pokazują, o jak uniwersalnej metodzie mówimy.

Otwory przygotowywane do obróbki muszą mieć taki wymiar, aby urządzenie nie skrawało na swojej wewnętrznej średnicy. To wymóg wynikający z faktu, że odkształcenia surowca w obszarze skrawania skutkują wznoszeniem zwojów w kierunku promieniowym. Za mały otwór skutkuje więc najczęściej ukręceniem urządzenia. Ponadto przyda się odpowiednie fazowanie. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi gwintowanie otworów nieprzelotowych. W takim przypadku głębokość planowanej dziury powinna być większa od planowanej długości gwintu o równowartość przynajmniej czterech zwojów gwintu.

Dobór właściwej maszyny oraz akcesoriów jest istotny ze względu na zamierzany wynik pracy. Jednym z podstawowych wyborów jest ten pomiędzy urządzeniami z chwytem przelotowym lub nieprzelotowym. Już po nazwie można wywnioskować, do czego służą. Pierwsze to doskonałe rozwiązanie przy gwintowaniu otworów przelotowych, a drugie – nieprzelotowych. Warto jednak zauważyć, że ostatnia z wymienionych maszyn nadaje się tak naprawdę do tworzenia obu typów wlotu, choć nie oznacza to, że jest optymalnym rozwiązaniem. Niemniej gdy nie ma się dostępu do maszyn z chwytem przelotowym, można się w ten sposób poratować.

Po przygotowaniu wszelkich niezbędnych narzędzi można w końcu przystąpić do właściwej pracy. Gwintowanie otworów pod śrubę przebiega w następujący sposób:

1) Zaczyna się od nawiercania. To niezbędne do tego, aby uzyskać stabilność wiertła i zrobić miejsce pod gwint. Wiertło powinno bowiem centrować się w wykonanym nakiełku.

2) Wiercenie otworu. Jego wielkość i głębokość ustala się na podstawie założeń projektowych, o czym już była mowa przy okazji planowania długości gwintu.

3) Fazowanie. To etap, który można spokojnie pominąć, choć przydaje się do wyeliminowania efektu wypływki materiału i idącego za tym nieestetycznego wykończenia.

4) Gwintowanie. W tym momencie można użyć wszystkich przygotowanych zawczasu narzędzi w opisany wcześniej sposób.

Podsumowanie

Wybór metody i narzędzi zależy głównie od tego, jakich efektów się oczekuje, ale też od możliwości w danej sytuacji. Dla przykładu gotowe już maszyny czy duże elementy nie nadają się do położenia na stole warsztatowym, wobec tego muszą zostać poddane ręcznemu gwintowaniu otworów. W pozostałych przypadkach lepiej zdecydować się na metodę maszynową. Jest ona znacznie szybsza, precyzyjniejsza, a przy okazji dość tania.

Mamy nadzieję, że to rozwiało wszelkie wątpliwości na temat tego, jak gwintować otwór pod śrubę. W razie wątpliwości zachęcamy jednak do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy doradzą najkorzystniejsze z Państwa punktu widzenia rozwiązania.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: