Język plen

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia stanowi ważny element wykończenia inwestycji w dom jednorodzinny. Wiele osób jeszcze przed realizacją projektu poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie? Analizując prawo budowlane ogrodzenie posesji ma w nim poświęcone kilka paragrafów, dotykających warunków jego postawienia. Jak zatem kształtują się przepisy prawne odnośnie do konstrukcji ogrodzenia działki? Jaka jest aktualna wysokość ogrodzenia bez zgłoszenia i co zrobić, jeśli planujemy ją przekroczyć? Po odpowiedź na te oraz inne pytania z zakresu budowy ogrodzeń zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Ogrodzenie bez pozwolenia - co o tym mówią aktualne przepisy?

Ustawa o prawie budowlanym podlega ciągłym modyfikacjom, a nowelizacje wprowadzają kolejne obostrzenia lub udogodnienia dla inwestorów. Z punktu widzenia budowy ogrodzeń na działce prywatnej, prawo budowlane dopuszcza wykonanie takiej konstrukcji bez ubiegania się o pozwolenie, po spełnieniu kilku warunków formalnych. Ogrodzenie bez pozwolenia należy zaprojektować w taki sposób, aby jego wysokość nie przekroczyła ustalonych w ustawie parametrów. Na obecną chwilę maksymalna wysokość ogrodzenia bez zgłoszenia wynosi 220 cm. Inwestycję, jaką stanowi budowa ogrodzenia przepisy traktują zatem jako integralny składnik majątku właściciela, którym może on dowolnie rozporządzać pod warunkiem przestrzegania norm prawnych. Wspomniana tutaj wysokość 220 cm liczona jest od poziomu gruntu, co warto mieć na uwadze, jeśli planujemy wykonanie podmurówki pod ogrodzenie. Budowa ogrodzenia bez zgłoszenia stała się również możliwa, jeśli jego celem jest oddzielenie posesji prywatnej od terenu przydrożnego lub przestrzeni publicznej innego typu.

A co w przypadku modernizacji lub odbudowy starego ogrodzenia? Wykonując remont ogrodzenia czy trzeba zgłaszać ten fakt do odpowiednich instytucji? W świetle ustaleń prawa budowlanego również te sytuacje zwalniają inwestora z obowiązku zgłoszenia faktu budowy lub remontu ogrodzenia. Jednak modernizacja podlega regulacjom odnośnie do specyfikacji technicznej, dlatego należy się z nimi dokładnie zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony nadzoru budowlanego.

Czy na ogrodzenie trzeba mieć pozwolenie - kiedy odpowiedź brzmi „tak”?

Wiemy już, czy trzeba pozwolenie na ogrodzenie o wysokości do 220 cm, oddzielające dwie działki budowlane od siebie lub od terenów obok drogi publicznej, parków czy innych przestrzeni użyteczności publicznej. W takich przypadkach odpowiedź otrzymujemy negatywną. Istnieją natomiast sytuacje, kiedy odpowiedź na pytanie - czy na ogrodzenie trzeba mieć pozwolenie?, będzie twierdząca. Ogrodzenie bez pozwolenia nie będzie możliwym do realizacji scenariuszem, jeśli dwie powierzchnie terenu, na którym chcemy wybudować płot, odznaczają się dużą różnicą wysokości. Dlaczego to takie ważne? Prawo budowlane wymaga w takiej sytuacji postawienia muru oporowego, powstrzymującego poziomy nacisk gruntu znajdującego się na wyższym pułapie. Kwestie bezpieczeństwa nakazują zatem osadzenie ogrodzenia na murze oporowym, który z łatwością spowoduje przekroczenie ustalonej mocą prawa wysokości 220 cm. Oczywiście istnieje możliwość uwzględnienia konstrukcji muru oporowego w projekcie ogrodzenia, odejmując jego wysokość od wartości 2.2 m. Pozostała liczba będzie stanowić maksymalną wysokość płotu dostępnego bez pozwolenia. W praktyce jednak stworzenie muru niemal zawsze wiąże się z wyższym ogrodzeniem, które należy już zgłosić do urzędu.

Maksymalna wysokość ogrodzenia bez zgłoszenia to nie jedyny parametr, którego warto być świadomym. Prawo budowlane mówi również, czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie, jeśli jego wysokość od poziomu gruntu pozostaje mniejsza niż 180 cm. Chociaż ogrodzenie bez pozwolenia również w tym przypadku pozostaje dostępną opcją, musi jednak spełnić kilka warunków formalnych dotykających sfery bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Niskie ogrodzenia nie mogą być zakończone drutem kolczastym lub ostrymi metalowymi szpikulcami, które mogłyby generować niebezpieczeństwo dla zdrowia użytkowników.

Ogrodzenie bez pozwolenia - co jeszcze warto wiedzieć?

Inwestycję, jaką stanowi budowa ogrodzenia przepisy traktują jako ważny element z punktu widzenia planu zagospodarowania przestrzennego i dbania o nienaruszalność przestrzeni pozostałych osób w najbliższej okolicy. Dlatego prawo budowlane dokładnie analizuje kwestie montowanych furtek i bram wjazdowych, bez których niemożliwe byłoby normalne korzystanie z ogrodzenia.

Czy na ogrodzenie trzeba mieć pozwolenie, jeśli planujemy instalację bramy przesuwnej lub systemu kilku niezależnych furtek wejściowych? Lokalizacja samej bramy powinna powstać w toku uzgodnień z zarządcą przyległej drogi, jednak dla samego wykonania bramy nie jest wymagane pozwolenie. Zarówno bramy wjazdowe, jak i furtki, muszą być pozbawione progów, a ich minimalna szerokość powinna wynosić 240 cm w przypadku bramy i 90 cm dla furtki wejściowej. Jeśli zdecydujemy się na montaż bramy tradycyjnej, mechanizm jej otwierania należy skierować do wewnątrz posesji. W przypadku bram przesuwnych mamy obowiązek upewnić się, że nie będzie ona zachodzić na teren sąsiada.

Prawo budowlane ogrodzenie posesji dopuszcza bez pozwolenia, jeśli spełnimy kilka opisanych tutaj warunków. Wystarczy przestrzegać maksymalnej wysokości płotu, a jego wykonanie stanie się dostępne od zaraz, bez wymogu oczekiwania na decyzję. Ogrodzenie to niezwykle ważny element każdej posesji prywatnej, dlatego większość inwestorów entuzjastycznie przyjęła nowelizację ustawy, dopuszczającej montaż ogrodzenia bez zezwoleń.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: