Język plen

Gilotyna

Czym jest gilotyna ręczna oraz mechaniczna?

Cięcie blachy wymaga użycia bardzo dużej siły. Na dodatek musi być ona odpowiednio ukierunkowana, aby nie zniszczyć materiału i osiągnąć wymagany efekt. Właśnie do tego służy profesjonalna gilotyna do cięcia blach. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby z jej pomocą wykrawać elementy o określonym kształcie.

Istnieją dwa rodzaje gilotyn. Różnią się między sobą rozmiarami, mocą oraz zastosowaniem. Podstawowe modele ręczne wykorzystuje się w celu cięcia blach o stosunkowo małej grubości (do 1,15 mm) oraz długości cięcia nieprzekraczającej zazwyczaj 1500 mm. Można nimi bez problemu sterować manualnie. Z kolei gilotyny mechaniczne potrzebują odpowiedniego napędu. Najpopularniejszym są modele hydrauliczne. Dzięki temu maszyna może przeciąć blachy mające od kilku do kilkunastu milimetrów. Na rynku znajdują się modele, które osiągają wydajność nawet przy ok. 40-milimetrowym materiale. Długość cięcia gilotyn z napędem hydraulicznym sięga 3000 mm.

Zasada działania gilotyny

Urządzenie jest wyposażone w ostre nożyce, które ustawia się do siebie pod niewielkim kątem. Dzięki nowoczesnym siłownikom gilotyna generuje duży nacisk na blachę. Poddane takiej sile ostrza powodują pękanie materiału. Osiągnięcie stanu naprężenia odbywa się poprzez fazę sprężysto-plastyczną, a następnie fazy płynięcia oraz zerwania.

Warto zauważyć, że maszyny z napędem hydraulicznym radzą sobie bez użycia wysokich temperatur. Dzięki temu stanowią znakomitą alternatywę dla cięcia plazmowego czy laserowego. Gilotyny hydrauliczne można w związku z tym wykorzystać do obróbki materiałów, które źle znoszą ciepło.

Gdzie stosuje się gilotynę?

Małe gilotyny ręczne sprawdzą się w każdym, nawet najmniejszym przydomowym warsztacie. To właśnie po nie sięgają klienci indywidualni, którzy potrzebują profesjonalnego narzędzia do cięcia blach. Maszyny hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, przede wszystkim zaś w metalurgii (np. arkusze na wymiar) i budownictwie (przycinanie dachówek czy rynien).

Dysponujemy rynnami o dowolnym przeznaczeniu. Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co mamy do zaoferowania.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: