Język plen

Zgrzewanie elektrooporowe

Czym jest i do czego stosuje się zgrzewanie elektrooporowe?

Zgrzewaniem elektrooporowym określa się technikę zespalania ze sobą rur wykonanych z polietylenu przy jednoczesnym wykorzystaniu specjalnych, posiadających wbudowane w swoją konstrukcję elementy grzewcze kształtek, takich jak m.in. mufa, redukcja czy trójnik. Proces ten odznacza się dużą szybkością przeprowadzania, a także wysokim stopniem solidności uzyskiwanych za jego pośrednictwem połączeń.

Przy użyciu nowoczesnej i wysokosprawnej zgrzewarki elektrooporowej oprócz zespalania ze sobą przewodów polietylenowych możliwe jest także łącznie rur produkowanych na bazie innych tworzyw termoplastycznych, w tym HDPE, PP-R oraz PP. Wspomniane urządzenia znajdują zatem zastosowanie w przypadku tworzenia sieci sanitarnych, gazowych, wodociągowych, grzewczych czy kanalizacyjnych, a także w ramach sukcesywnie zyskujących na swojej popularności instalacji pomp ciepła.

Jak działa i jak przeprowadza się zgrzewanie elektrooporowe?

Przed przystąpieniem do czynności zgrzewania elektrooporowego należy we właściwy sposób przygotować planowane do łączenia przewody. W tym celu w pierwszej kolejności usuwa się ok. 0,2 mm zewnętrznej części materiału, a następnie przy wykorzystaniu zacisku unieruchamia się rurę wraz z kształtką w statycznej pozycji. Dalsze kroki polegają na tworzeniu trwałego połączenia pomiędzy elementami instalacji. Urządzeniem niezbędnym w tym procesie jest właśnie zgrzewarka elektrooporowa. Po zetknięciu jej z materiałem, z którego wykonane są rury oraz kształtki dochodzi do przekazania napięcia i roztopienia jego struktury pod wpływem przepływającego prądu, a tym samym do solidnego zespolenia ze sobą wspomnianych elementów.

Na koniec prac, uzyskane połączenie należy ochłodzić i w kolejnym kroku zdjąć z elementów instalacji założone wcześniej unieruchamiające zaciski.

 

Jeśli zainteresowały Państwa możliwości zapewniane przez proces zgrzewania elektrooporowego, informujemy, że firma MONTER INSTALL GROUP świadczy w tym zakresie w pełni kompleksowe usługi, bazujące na wykorzystaniu własnego wysokokwalifikowanego zespołu oraz nowoczesnej zgrzewarki o dostępnym zakresie średnic sięgającym do 450 mm.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: