Język plen

Jak zamontować bramę przesuwną?

Funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo korzystania z bramy przesuwnej zależą nie tylko od jej rodzaju, ale również sprawnego i fachowego montażu. Zobacz, jak zamontować bramę przesuwną krok po kroku.

Rodzaje bram przesuwnych

Brama przesuwna to bardzo ważny element każdego ogrodzenia. Właściwie dobrana brama zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców oraz zapewnia wygodę codziennego korzystania. Stylowy, elegancki model podkreśla również estetyczne walory nieruchomości. Ogromny wybór modeli, kształtów i kolorów pozwala na idealne dopasowanie bramy do ogrodzenia oraz aranżacji posesji.

Szczególną popularnością cieszą się bramy przesuwne. To wygodna opcja, która doskonale sprawdza się zarówno na posesjach prywatnych i osiedlach mieszkaniowych, jak i przy posesjach firmowych i obiektach przemysłowych. Ten typ bramy sprawdza się w miejscach, w których szerokość frontu jest na tyle duża, by skrzydło bez przeszkód wysuwało się na bok. To sprawia, że nie na każdym terenie można zamontować bramę przesuwną. Nie zawsze jest to możliwe na wąskich działkach.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bram przesuwnych: samonośne i szynowe. Pierwszy typ charakteryzuje się tym, że skrzydło bramy przesuwa się od 5 do 8 cm nad ziemią, co sprawia, że nie wymaga podgrzewania ani czyszczenia. Skrzydło to nie ma jednak podparcia, w związku z tym wymaga więcej miejsca na konstrukcję, a także umieszczenie przeciwwagi. Model ten jest nieco droższy niż wersja szynowa, jednakże jednocześnie trochę mniej kłopotliwy w codziennej obsłudze i konserwacji.

W bramie szynowej skrzydło na kółkach przesuwa się po specjalnej szynie zakotwiczonej na fundamentach. Prowadnica na słupku utrzymuje je w pozycji pionowej i zapewnia płynny ruch. W tym modelu bramy należy regularnie usuwać zabrudzenia z szyny, ponieważ ma ona kontakt z podłożem. Należy też dbać o to, aby skrzydło nie przymarzło, np. montując specjalny kabel grzewczy.

Jak działa brama przesuwna?

Sposób działania bramy przesuwnej jest prosty. Jej konstrukcja składa się z jednego skrzydła, które swą szerokością obejmuje cały wjazd. W momencie otwierania skrzydło to przesuwa się wzdłuż ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie. W bramie mocowane są ograniczniki – stalowe słupki chroniące bramę przed wysunięciem się z prowadnic oraz utrzymujące ją w pionie.

Wiedza na temat działania systemu pomoże Ci zrozumieć, jak podłączyć bramę przesuwną. Sprawdź teraz, od czego zacząć montaż bramy przesuwnej.

Zgromadź niezbędne narzędzia i akcesoria

Montaż przesuwnej bramy zacznij od wyboru odpowiednich akcesoriów, elementów i narzędzi. Określ, jaki mechanizm zamontujesz w bramie. Powinien to być system dopasowany do indywidualnych wymagań, np. w zakresie częstotliwości korzystania, a także do wybranego modelu bramy. Zaopatrz się w potrzebne narzędzia. Przyda Ci się miarka, poziomica, wiertarka, zestaw śrubokrętów i kluczy oraz kotwy chemiczne. Wykonaj plan całego ogrodzenia. Pamiętaj, że bramę należy zamontować tak, aby podczas otwierania nie zasłaniała skrzydłem furtki.

Przygotuj fundament

Kolejny krok to wykonanie fundamentu. W tym celu wykop dołki pod fundamenty, kierując się instrukcją od producenta w kwestii szerokości i rozstawu. Głębokość dołków powinna natomiast zależeć od głębokości przemarzania gruntu. Użyj betonu klasy B25, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po stężeniu betonu zamontuj kotwy chemiczne (M16 x 260 lub dłuższe) w taki sposób, aby wystawały na przynajmniej 10 cm powyżej poziomu betonu. Wypoziomuj fundament, co pozwoli Ci na prawidłowe umieszczenie podstawy słupków bezpośrednio na betonie.

Zamontuj mechanizm do bramy

Instalacja napędu bramy przesuwnej może być wykonana na późniejszym etapie, ale dobrym rozwiązaniem jest zrealizowanie tego kroku już teraz. Miej bowiem na uwadze, że podłączenie i mocowanie napędu bramy przesuwnej wraz z mechanizmem zasilającym wymaga poprowadzenia przewodów pod poziomem gruntu, co zwykle wiąże się z koniecznością przekopania działki. To może być trudniejsze, gdy już zamontujesz bramę. Mechanizm zainstaluj, korzystając z instrukcji producenta. Przewody elektryczne umieszczaj w peszlach pomiędzy fundamentem końcowego słupa a głównym słupem.

Zamontuj słupy i wózki

Następny etap to zamontowanie słupa prowadzącego na kotwach chemicznych oraz jego dokładne dokręcenie. Później przymocuj wózek na kotwach przytwierdzonych do głównego fundamentu. Dobrze dokręć wózek, kierując odbojniki na zewnątrz fundamentu. Umieść końcowy słup na kotwach zamocowanych w fundamencie. Bądź bardzo precyzyjny – zwróć uwagę na to, aby wózki znajdowały się w jednej linii, a końcowy słup na tym samym poziomie, co słup prowadzący.

Zainstaluj skrzydło bramy

Montowanie bramy przesuwnej jest już prawie gotowe – pozostało Ci tylko zamocowanie skrzydła bramy. Aby to zrobić prawidłowo, rolkę podporową bez zaślepki zainstaluj na kotwach przytwierdzonych do tylnego fundamentu. Pamiętaj, że musi ona koniecznie zostać zamocowana do podstawy prowadnicy i jednocześnie powinna znajdować się pod kątem 90 stopni do osi skrzydła. Samo skrzydło połóż natomiast na wózkach i sprawdź, czy nie ma problemu z jego przesuwaniem. W razie potrzeby skoryguj stabilizację wózków. Wyreguluj również geometrię bramy, korzystając ze śruby rzymskiej. Zwróć uwagę, aby rolki pasowały idealnie do ramy skrzydła oraz kątownika.

Jeśli wszystko działa poprawnie i płynnie, możesz ogłosić sukces – zamontowałeś bramę przesuwną.

Montaż bramy przesuwnej – samodzielnie czy z fachowcem?

Przedstawiony szczegółowy instruktaż pozwoli Ci krok po kroku przeprowadzić proces montowania bramy przesuwnej. Instalacja bramy nie należy do najłatwiejszych zadań, ale z pewnością nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Staranność, uważność i precyzja pozwolą Ci samodzielnie zamocować konstrukcję wraz z mechanizmem.

Jeśli jednak nie masz czasu ani chęci lub też nie czujesz się na siłach, aby podjąć się samodzielnej instalacji bramy przesuwnej, skorzystaj z usług fachowców. Firma Install Group oferuje kompleksowe usługi z zakresu projektowania, dostarczania oraz montażu bram.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: