Język plen

Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego?

Od właściwej odległości pomiędzy kolejnymi słupkami w ogrodzeniu panelowym zależy nie tylko estetyka konstrukcji, ale również jej trwałość i stabilność. Jaki powinien być zatem rozstaw słupków ogrodzenia panelowego? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego

Ogrodzenie panelowe to rozwiązanie systemowe. To oznacza, że wszystkie jego elementy potrzebne do jego wykonania są gotowe i aby stworzyć konstrukcję, wystarczy je tylko ze sobą połączyć. Montowanie ogrodzenia z paneli jest proste i szybkie. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności ani narzędzi – bez trudu poradzi sobie z nim osoba, która nie zajmuje się na co dzień tego rodzaju zadaniami.

Panele ogrodzeniowe to obecnie jedno z cieszących się największą popularnością rozwiązań systemowych. Płot z paneli jest stabilny, estetyczny wizualnie oraz niedrogi w zakupie. Zapewnia trwałą, niezawodną konstrukcję na lata. Najważniejszymi elementami ogrodzenia panelowego są stalowe słupki i przęsła. Należy je połączyć za pomocą specjalnie przygotowanych obejm, które różnią się od siebie w zależności od miejsca, w którym można je zastosować. Obejmy początkowe są montowane tam, gdzie ogrodzenie kończy się i rozpoczyna. Obejmy pośrednie trzeba z kolei zamocować między kolejnymi przęsłami.

Bardzo ważną kwestią wpływającą na stabilność i wytrzymałość konstrukcji jest montaż słupków ogrodzenia panelowego, a konkretnie odległość pomiędzy nimi. Sprawdź, jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinna zostać zachowana.

Ogrodzenia panelowe – co ile słupek?

Jeśli interesują Cię solidnie i stabilnie zamontowane ogrodzenia panelowe, rozstaw słupków w płocie jest bardzo istotny. Zarówno zbyt duża, jak i za mała odległość pomiędzy słupkami a panelami może  wpłynąć negatywnie na stabilność i estetykę konstrukcji. Uniemożliwi również prawidłowy montaż i wymusi ponowne rozmieszczenie słupków na działce.

Jaki więc powinien być rozstaw słupków ogrodzenia panelowego? W większości przypadków sprawa odległości jest dość prosta. Pierwszym ważnym parametrem jest długość przęseł, która wynosi najczęściej 2500 mm. Nie zaleca się jednak umieszczania słupków w takiej odległości od siebie. Parametr ten jest zbyt mały, dzięki czemu nie będzie możliwe zamontowanie paneli.

Podczas ustawiania słupków weź też pod uwagę długość obejm, która wynosi zazwyczaj 20 mm. To jednak niejedyna kwestia, która jest istotna podczas wyliczania właściwego rozstawu słupków. Pamiętaj bowiem, że odległość między nimi powinno mierzyć się od ich środka. Standardowy rozmiar słupków to 60 x 40 cm. Należy uwzględnić drugi parametr, czyli szerokość od strony frontu bądź nieruchomości (w zależności od tego, z jakiej perspektywy przeprowadzasz prace montażowe).

To wszystkie wymiary, które trzeba uwzględnić, montując ogrodzenia panelowe. Odległość między słupkami oblicza się, dodając wspomniane wartości – do długości panela trzeba dodać rozmiar dwóch obejm, na przykład: 2500 + 40 = 2540 mm. Następnie do tak wyliczonej wartości trzeba dodać połowę szerokości dwóch słupków, czyli w tym przypadku 40 mm: 2540 + 40 = 2580 mm. Z wyliczeń wynika zatem, że rozstaw słupków ogrodzenia panelowego powinien wynosić 2580 mm. Miej na uwadze, że odległość ta jest liczona pomiędzy środkami elementów, do których zamontujesz przęsła.

Miej też na względzie, że właściwie niemal nie zdarza się, żeby panele ogrodzeniowe idealnie wpasowały się w konkretny obszar. W pewnej chwili prawie zawsze pojawia się konieczność ich skrócenia. Na przykład, jeśli w końcowym odcinku ogrodzenia zostaje metr wolnego miejsca, można przyciąć panel na ową długość. Nie wygląda to jednak zbyt estetycznie. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest stopniowe skracanie kilku ostatnich przęseł, aby optycznie zniwelować tę różnicę.

Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku

Wiesz już, jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinna zostać zachowana, aby zapewnić stabilność konstrukcji. Sprawdź również, jak prawidłowo zamontować płot z paneli.

Najpierw musisz przygotować teren i wytyczyć ogrodzenie. Na tym etapie potrzebujesz też oszacować ilość niezbędnych materiałów. Do montażu ogrodzenia z paneli konieczne są przede wszystkim słupki o odpowiedniej wysokości, uchwyty i podmurówka betonowa pod ogrodzenie. Do stałych elementów płotu należą też bramka i brama garażowa oraz słupki bramowe wraz z obejmami. Pamiętaj, że płot powinien zostać postawiony na płaskim, wyrównanym terenie. Jeśli trzeba nawieźć ziemię w niektórych miejscach, najlepiej zrobić to zawczasu – dobrze, aby ziemia była zagęszczona, ponieważ świeży grunt jest niestabilny.

Kolejny etap prac to wytyczenie i postawienie słupów narożnych. Do betonowego podłoża należy je przykręcić za pomocą specjalnych kotw, natomiast w pozostałych przypadkach słupki trzeba zabetonować punktowo. Słupy narożne należy zakotwić na głębokości około 60 cm, choć niektórzy zalecają wkopanie ich na głębokość nawet 80-100 cm, czyli poniżej punktu zamarzania.

Następny etap to osadzenie wsporników ogrodzenia. Wszystkie otwory trzeba wcześniej odpowiednio przygotować, a po umieszczeniu w nich słupków – zalać betonem. Najlepiej osadzić je w jednym czasie, co skróci czas oczekiwania na związanie betonu. Później na słupki należy założyć obejmy, umożliwiające umieszczenie betonowej podmurówki w prowadnicy. Po jej wykonaniu pozostaje montaż gotowych paneli ogrodzeniowych. Trzeba je przymocować do słupków przy pomocy uchwytów, które skręca się przy pomocy nakrętek zrywanych.

Ogrodzenie panelowe najlepiej zamontować na równym terenie, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście można sobie z tym poradzić. Panele ogrodzeniowe na skarpie montuje się w sposób schodkowy, obniżając kolejne przęsła o taką samą wysokość, wraz z opadaniem terenu. W sytuacji, gdy teren posiada zagłębienia, najlepiej je wyrównać, dosypując odpowiednie ilości ziemi. W przypadku terenu podmokłego należy natomiast pamiętać, by podmurówka zawsze wystawała nieco ponad poziom gruntu, co pozwoli ograniczyć zalewanie działki.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: