Język plen

Jak malować proszkowo?

Właściwe przygotowanie do malowania proszkowego warunkuje późniejsze zadowolenie z efektów. Ta specjalistyczna technika wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu i metody pracy. W dzisiejszym artykule podamy wiele praktycznych wskazówek, które pomogą w skutecznym przeprowadzeniu malowania w warunkach domowych. Chcemy jednak z góry uprzedzić, że w niektórych sytuacjach samodzielne malowanie proszkowe może mijać się z celem. Wówczas warto zlecić usługę profesjonalnym firmom, które dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym. A zatem – jak malować w domu techniką proszkową? Zapraszamy do lektury.

Czym jest malowanie proszkowe?

Technika proszkowa o 180 stopni odwraca tradycyjne rozumienie słowa "malowanie". Okazuje się bowiem, że do wykonania trwałego i estetycznego pokrycia dowolnym kolorem, wcale nie trzeba nanosić mokrej farby na wybrany przedmiot. W malowaniu proszkowym wykorzystuje się właściwości chemiczne specjalnego proszku barwnego, który po nałożeniu na metalową powierzchnię należy dodatkowo utwardzić w wysokiej temperaturze (zazwyczaj 200 stopni). W tych warunkach proszek ulega stopieniu, po czym szczelnie układa się na przedmiocie i tworzy na nim wytrzymałą, równomierną powłokę. Do malowania proszkowego wykorzystuje się farby poliestrowe lub epoksydowe, a także kombinację tych dwóch rodzajów barwnika.

Zastosowanie techniki malowania proszkowego

Zanim powiemy, jak malować proszkowo, warto zastanowić się wspólnie nad zastosowaniem tej metody we współczesnym przemyśle. Technika lakierowania proszkowego sprawdza się we wszelkiego rodzaju zakładach przemysłowych, specjalizujących się w wytwarzaniu metalowych komponentów. Pokrycie metalu powłoką w procesie malowania proszkowego pozostaje bezkonkurencyjne pod względem gwarantowanych korzyści. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystanie technologii proszkowania rozszerzyć na inne opcje materiałowe (jeśli nie są podatne na działanie wysokich temperatur).

Malowanie proszkowe w biznesie służy zakładom produkujących komponenty budowlane, wyposażenie sklepowe, części do samochodów, czy artykuły do aranżacji wnętrz. Zainteresowanie malowaniem proszkowym rośnie również w branży ogrodniczej i wykończeniowej. Wielu pasjonatów majsterkowania zastanawia się, jak włączyć technikę lakierowania proszkowego do własnego systemu pracy warsztatowej. Lista możliwych zastosowań jest tak obszerna, że trudno by tu wymieniać wszystkie możliwe aplikacje. Trzeba natomiast zapamiętać, że malowanie na sucho rozwiązuje liczne problemy przypisane do techniki tradycyjnej i pozwala uzyskać perfekcyjne pokrycie na każdym centymetrze kwadratowym.

Jak malować proszkowo w domu?

Jeśli pytanie o to, jak malować proszkowo w domu, wynika z faktycznej potrzeby udoskonalenia metod swojej pracy, z pewnością nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem konieczność zakupu dodatkowego sprzętu do warsztatu. Nie obędzie się bez agregatu malarskiego – dzięki temu urządzeniu użytkownik jest w stanie zapewnić sobie poprawne nałożenie proszku na przedmiot. Zakup agregatu wiąże się z niemałym kosztem, dlatego zalecamy to rozwiązanie osobom wykonującym malowanie jako stały element codziennych obowiązków.

Sam agregat to jeszcze nie wszystko. Malowanie proszkowe "w domu" wymaga odpowiedniej przestrzeni – pod żadnym pozorem nie wolno tego robić w domu! Pomieszczenie przeznaczone do nakładania proszku powinno charakteryzować się doskonałą wentylacją, a osoba wykonująca daną czynność musi przestrzegać kwestii bezpieczeństwa. Jakie środki ochrony osobistej należy uwzględnić na tym etapie? Absolutną podstawę stanowią okulary ochronne na oczy i maski przeciwpyłowe. Zalecamy również zakup profesjonalnej odzieży roboczej do malowania techniką proszkową.

Jeśli w naszym wyposażeniu znalazła się już farba proszkowa, jak malować, aby zapewnić jej trwałe i równomierne pokrycie? Przydomowy warsztat nie powinien stanowić rozległego terenu. Pamiętajmy, że w malowaniu proszkowym należy ogrzać przedmiot do temperatury 200 stopni. Proces wypalania proszku najlepiej przeprowadzić w szczelnym pomieszczeniu, gdzie umieścimy wydajny piec elektryczny lub gazowy. Proces topienia proszku zajmuje około 20 minut. Po wyłączeniu pieca warto pozostawić lakierowaną rzecz na kilka minut, a następnie schłodzić na zewnątrz.

Malowanie proszkowe - jak to się robi w profesjonalnym zakładzie?

Wiesz już, na czym polega domowe malowanie proszkowe, ale jak to się robi w warunkach profesjonalnych, w specjalnie przygotowanych zakładach lakierniczych? Lakierowanie proszkowe rozpoczyna się od ustalenia charakterystyki technicznej przedmiotu i oczekiwań klienta. Tutaj nie ma miejsca na błędy. Proces malowania proszkowego musi gwarantować perfekcję techniczną i powtarzalność wyników, co stanowi warunek przejścia procedur kontroli jakości.

Przed rozpoczęciem właściwego malowania, przedmiot podlega oczyszczeniu. To niezbędny i skomplikowany proces, na który składa się odtłuszczanie natryskowe, fosforowanie żelazowe i kilkukrotne mycie. Należy się upewnić, że każdy zakamarek powierzchni przedmiotu pozostanie wolny od zanieczyszczeń. Kontaminacja między powierzchnią metalu a warstwą farby proszkowej skutkowałaby znacznym skróceniem cyklu życia powłoki i obniżoną wytrzymałością na pękanie. Zakład realizujący zlecenia dla kontrahentów przemysłowych nie może sobie na to pozwolić. Kompleksowe przygotowanie nawierzchni do malowania daje gwarancję doskonałej przyczepności proszku, poprawiając zarazem parametry odporności na korozję.

Wysuszony przedmiot jest już gotowy do właściwego malowania. Automatyzacja wielu parków maszynowych przyniosła rozwiązania, które dostarczają najwyższej precyzji pracy. Dalej następuje opisane wcześniej utwardzanie w warunkach wysokiej temperatury. Firmy świadczące usługi malowania proszkowego stosują specjalistyczne piece tunelowe, oferujące elastyczność parametrów pracy w zależności od charakterystyki materiałowej. Ostatnim etapem staje się kontrola jakości – pracownicy zakładu weryfikują nasycenie barw i grubość powłoki.

Malowanie proszkowe to usługa o ponadprzeciętnych walorach ekonomicznych i praktycznych. Technika lakierowania proszkowego tworzy wytrzymałą powłokę z farby, oferuje właściwości antykorozyjne, wydłuża cykl życia produktu i wpisuje się w założenia nurtu ekologicznego. Powierzenie malowania proszkowego fachowcom wydaje się najlepszym sposobem na maksymalizację wydajności i jakości końcowego wyrobu.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: