Język plen

Jak zrobić pistolet do malowania proszkowego?

Pomimo tego, iż własny pistolet proszkowy da się zbudować na wiele różnych sposobów, to we wszystkich samodzielnie improwizowanych urządzeniach niemalże zawsze pojawią się problemy z trwałością oraz efektywnością. Zanim przejdziemy do omówienia kilku najciekawszych samoróbek, postaramy się wpierw wyjaśnić, jak działa oraz jak zbudowany jest profesjonalny pistolet do malowania proszkowego. Czym cechują się poszczególne rodzaje pistoletów do malowania proszkowego? Dlaczego tak wiele osób próbuje przerobić myjkę ciśnieniową na pistolet proszkowy? Czy domowe sprzęty AGD opłaca się przerabiać na maszyny do malowania proszkowego? Jak wybrać odpowiedni pistolet do farby proszkowej? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Jak zbudowany jest profesjonalny pistolet do farby proszkowej?

W najprostszej konfiguracji profesjonalny pistolet do malowania proszkowego składa się z elementów takich jak:

  • zasysający farbę zbiornik,
  • regulujący ciśnienie spust,
  • osłonięta dysza do rozprowadzania farby,
  • zawór do podłączenia sprężarki.

W przypadku bardziej zaawansowanych lub nowocześniejszych modeli pojawić się mogą również mechanizmy, które pozwolą na ręczne bądź zautomatyzowane kalibrowanie trybu pracy. Nieskalibrowany odpowiednio pistolet do farby proszkowej jest mniej wydajny, a ponadto może się szybciej zatkać lub nawet zepsuć. Jeśli rozprowadzana za pomocą pistoletu proszkowego farba nie osiada równomiernie, to problemem może być zarówno niska jakość materiałów, jak i nieprawidłowa kalibracja sprzętu czy niedostatecznie wydajna sprężarka.

Jaki pistolet do malowania proszkowego wybrać?

Jako że każdy profesjonalny pistolet do malowania proszkowego wymaga odpowiednio wydajnej sprężarki, łatwo zrozumieć, dlaczego dostępne na rynku rozwiązania podzielić można na modele niskociśnieniowe lub wysokociśnieniowe. Zasadnicza różnica pomiędzy jednymi a drugimi dotyczy wydajności. Niskociśnieniowy pistolet do malowania farbą jest dużo bardziej ekonomiczny niż modele wysokociśnieniowe, ale wymaga silniejszej sprężarki. Wśród najbardziej cenionych na rynku rozwiązań ogromną popularnością cieszą się także urządzenia zwane aerografem. Najprościej rzecz ujmując, jest to po prostu miniaturowa wersja pistoletów do malowania precyzyjnego. Ze względu na niewielki rozmiar oraz wysoki poziom precyzji aerografy wykorzystywane są zarówno przez amatorów (np. miłośników modelarstwa), jak i profesjonalistów (np. lakierników, artystów, stylistów itp.).

Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet do malowania proszkowego?

Przy wybieraniu odpowiedniego pistoletu do malowania natryskowego niezwykle istotny jest rodzaj dyszy. W zależności od jej konstrukcji pistolet posłużyć może zarówno do malowania precyzyjnego, jak i obszarowego rozprowadzania farby. Im większy jest otwór wylotowy, tym większą powierzchnię pokrywać będzie rozpryskiwana emalia. Warto mieć na uwadze, iż przy malowaniu większych powierzchni lepiej sprawdzają się dysze, które zapewniają szeroki kąt natrysku. Ze względu to, iż mało kto potrafi samodzielnie skalibrować ręczny pistolet do malowania proszkowego, na rynku niezwykle popularne są modele, które automatycznie dobiorą odpowiednie parametry.

Jak zrobić pistolet do malowania proszkowego z domowego AGD?

Ze względu na to, iż pistoletu do malowania proszkowego nie da się wykorzystać bez kompresora, wiele osób przy budowaniu własnej wersji wykorzystuje domowy sprzęt AGD w postaci odkurzaczy lub myjek ciśnieniowych. Obydwa te urządzenia da się stosunkowo łatwo przerobić na niezbyt wydajny rozpylacz do farby. Jak już wspominaliśmy we wstępie, głównym problemem jest tu żywotność. Niestety wiele osób zapomina o tym, że niedostosowana do wyższej gęstości farby myjka ciśnieniowa bardzo szybko się zatka. Warto przypomnieć też o tym, iż proces taki jak malowanie proszkowe kończy się zawsze wygrzewaniem pomalowanego elementu w odpowiedniej temperaturze. Oczywiście z pomocą przyjść tu może najzwyklejszy piekarnik, ale ze względu na ograniczony rozmiar rozwiązanie to zadziała jedynie w przypadku niewielkich przedmiotów, które są w stanie wytrzymać wysoką temperaturę bez ryzyka uszkodzenia lub roztopienia.

Jak zrobić pistolet do malowania proszkowego za mniej niż 500 złotych?

Nowy i profesjonalny pistolet do malowania proszkowego to koszt rzędu przynajmniej 500 złotych, ale nie uwzględnia to ceny sprężarki ani pieca. Nie każdy może pozwolić sobie na w pełni funkcjonalny zestaw do malowania proszkowego za przynajmniej kilka tysięcy złotych, ale jeśli ma się dostęp do kompresora lub sprężarki, to można próbować coś zaimprowizować. Należy pamiętać, iż zbudowane z prowizorycznych materiałów (np. wyposażenia ogrodowego) pistolety do farby proszkowej wcześniej czy później przestaną działać i bez wątpienia zużyją więcej farby niż to potrzebne. Jeżeli nie jest to przeszkodą lub problemem to najlepiej rozejrzeć się za odpowiednim wideo-poradnikiem. Z dostępnych online zasobów można dowiedzieć się, jak zamienić rozpylacz do wody, markera i kilka rurek w pistolet do farby proszkowej.

Dlaczego zamiast kupować pistolet proszkowy lepiej zlecić proszkowanie profesjonalistom?

Niewielkie przedmioty pomalowane metodą proszkową w domu można wypiekać w piekarniku, ale w przypadku większych elementów nie da się tego tak łatwo zrobić. W fachowej lakierni proszkowej powłokę nałożyć można przykładowo na stalowe prowadnice, poręcze, balustrady, ogrodzenia, ramy rowerowe, felgi, grzejniki, stelaże, przęsła czy części maszyn. Warto podkreślić tu, iż we wszystkich tych przypadkach jest to nie tylko świetny sposób na zabezpieczenie elementu, ale również na estetyczne wykończenie. Profesjonalny proces malowania proszkowego zaczyna się w specjalistycznych kabinach, a kończy w przemysłowych piecach. Dzięki wsparciu doświadczonych fachowców można łatwo uniknąć wielu problemów i nieprzyjemności (np. związanych z uzyskaniem nieodpowiedniej barwy, faktury lub połyskującej powłoki).

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: