Język plen

Czym są i jak zamontować zbiorniki ciśnieniowe?

Wiele branż wymaga zaawansowanych sposobów na magazynowanie gazów bądź cieczy. Łatwy dostęp do nich przyspiesza produkcję, a także gwarantuje wysoką powtarzalność procesów. Najlepszym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest stały zbiornik ciśnieniowy. Wyróżnia się on licznymi zaletami, które sprawiają, że stał się bezkonkurencyjny w przemyśle.

Charakterystyka zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki tego typu wykonuje się przede wszystkim ze stali nierdzewnej, węglowej bądź kwasoodpornej. Dzięki temu stają się wyjątkowo odporne na rdzewienie powodowane wilgocią oraz innymi czynnikami. Aby podtrzymać wszystkie walory materiału, zbiorniki ciśnieniowe na wodę produkuje się przy użyciu specjalnych metod. W ten sposób unika się naruszenia konstrukcji, co mogłoby spowodować obniżenie wytrzymałości mechanicznej.

Ich wytrzymałość mieści się w przedziale od 8 do 50 barów. Z kolei ciśnienie robocze może wynieść od 200 do 300 barów. Pojemność też jest bardzo zróżnicowana. Na rynku można znaleźć modele mieszczące od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów sprężonego powietrza bądź cieczy.

Jeśli chodzi o profesjonalny zbiornik ciśnieniowy wymagania dotyczące parametrów, stosowanych materiałów i pozostałych ważnych kwestii ustalają przepisy Urzędu Dozoru Technicznego. Każdy model spełniający wymagania dostaje odpowiedni certyfikat. To dla klientów najlepszy dowód na to, że sprzęt będzie funkcjonował zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Rodzaje i zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe można podzielić na kilka rodzajów. Mogą one przybrać orientację poziomą bądź pionową, charakteryzować się wysokim bądź niskim ciśnieniem (do magazynowania agresywnych oraz trujących czynników), a także mieć jeden bądź więcej płaszczy. Istnieją też modele suche i mokre. Zbiornik ciśnieniowy do malowania wyróżnia się z kolei niewielkimi rozmiarami i bardzo konkretnym przeznaczeniem.

Wybór rodzaju zbiornika uzależniony jest od jego zastosowania. Część z nich sprawdzi się więc w procesach przemysłowych, a pozostałe w domach jednorodzinnych czy wyłącznie podczas przeprowadzania remontów.

Sposób montażu zbiorników ciśnieniowych

Podłączenie do instalacji zbiornika różni się w zależności od tego, z jakim jego rodzajem ma się do czynienia. Trochę inaczej wygląda to w przypadku zbiorników wyrównawczych, a jeszcze inaczej ze zbiornikami ciśnieniowymi do kompresora. Ogólne zasady są jednak – do pewnego momentu – dość uniwersalne i stanowią podstawę wszystkich działań.

Standardowy produkt powinien być wyposażony w króciec przyłączeniowy. Znajduje się on w płaszczu bądź dennicy. Montuje się go do sprężarki. Oczywiście istnieją modele, które mają więcej niż jeden króciec, więc umożliwiają podłączenie kilku, a nawet kilkunastu sprężarek jednocześnie. Dla każdej z nich należy powtórzyć proces przyłączenia.

Następnie trzeba odszukać na zbiorniku króciec bezpieczeństwa. W większości przypadku znajduje się na jego szczycie. Jego podłączenie jest szczególnie ważne, ponieważ uniemożliwia przekroczenie ciśnienia ustalonego na zaworze bezpieczeństwa.

Jeśli produkt został wyposażony w dodatkowe elementy (np. termometr czy wodowskaz), również je trzeba podłączyć w wyznaczonych miejscach. Dopiero po tym można się zająć wypełnianiem zbiornika czynnikiem roboczym.

Cena produktu oraz jego montażu

Zbiorniki są zazwyczaj wyceniane indywidualnie ze względu na ich parametry (pojemność, wyposażenie dodatkowe i tym podobne). To samo dotyczy montażu, który może stanowić pewien procent kosztu produktu. Nie jest to jednak standardem i wiele zależy od konkretnego producenta czy dostawcy. Można jednak mieć pewność, że zamontowany przez fachowców zbiornik ciśnieniowy do kompresora nie uszczupli w znaczący sposób budżetu przedsiębiorstwa. W zamian gwarantuje zaś długą żywotność i pełną funkcjonalność.

Skorzystanie z pomocy specjalistów przy montażu jest więc bardzo korzystnym posunięciem. Warto o nim pamiętać, gdy zainwestuje się w nowoczesny zbiornik ciśnieniowy na wodę.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: