Język plen

Na co zwracać uwagę podczas wyboru idealnej bramy garażowej?

Dopasowanie bramy garażowej do swojej posesji nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy bowiem wziąć wiele czynników, które wpływają na komfort użytkowania oraz trwałość wejścia. Lepiej sprawdzi się brama rozwierna dwuskrzydłowa czy brama jednoskrzydłowa? Czy warto zainwestować w napęd? Na wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym wpisie, do którego lektury serdecznie zachęcamy.

Na sam początek: niezbędne pomiary

To podstawa przy opracowywaniu właściwie każdego projektu budowlanego. Z bramami garażowymi nie jest inaczej. Zebranie informacji na temat wymiarów wejścia przyda się nie tylko do stworzenia idealnego produktu, ale też wybrania właściwego rodzaju. Trzeba pamiętać, że bramy garażowe rozwierne nie wymagają zagospodarowania nadproża. Jeśli jednak właściciel posesji zdecyduje się na modele segmentowe lub roletowe, musi znaleźć miejsce na kasetkę (ok. 20-30 cm). Pomiary są więc niezbędne, aby ustalić możliwości danego miejsca. Oprócz tego należy zmierzyć dostępną przed bramą powierzchnię.

Wybór rodzaju bramy garażowej

Wspomniane już modele różnią się w znaczący sposób, jeśli chodzi o ich codzienne użytkowanie. Brama jednoskrzydłowa rozwierna wyróżnia się prostą konstrukcją, dzięki czemu uchodzi za praktycznie bezawaryjną. Jednak ze względu na swoje rozmiary wymaga dość sporo miejsca przed garażem, aby ją otworzyć. Rozwiązaniem może być brama rozwierna dwuskrzydłowa. Dzięki swojej budowie ogranicza potrzebną przestrzeń.

Równie popularne są bramy roletowe. Działają niemal w ten sam sposób, co rolety montowane na oknach. Brama otwierająca się do góry chowa swoje segmenty w kasetce. To umożliwia wjazd samochodu. Podobnie działają modele segmentowe. Są jednak znacznie szczelniejsze oraz trwalsze. Mają materiały izolacyjne, a metalowe segmenty wykańcza się tworzywem sztucznym. W ten sposób osiągają bardzo wysokie parametry, a także walory estetyczne. Niestety to najdroższe modele na całym rynku.

Brama z napędem czy bez?

Dużym udogodnieniem jest automatyzacja działania bram. Kiedyś była uznawana za luksus. Obecnie cena napędów nie robi już na nikim większego wrażenia. Dlatego decyduje się na nie coraz więcej osób.

Brama rozwierna automatyczna pełnię swoich zalet udowadnia zwłaszcza zimą. Kierowca nie musi dzięki temu wychodzić z własnego pojazdu na mróz, aby otworzyć wjazd. System jest też wyjątkowo prosty w obsłudze. Wystarczy jeden przycisk.

Oczywiście bramy bez napędu również znajdują swoje zastosowanie. To polecany model dla osób, które szukają oszczędności. Warto przy tym pamiętać, że brama rozwierna z napędem – w przeciwieństwie do np. segmentowej – nadal będzie bardzo tania. Może sobie na nią pozwolić niemal każde gospodarstwo domowe.

Nie mniej istotne parametry bram garażowych

Współczynnik U, czyli izolacyjność cieplna, jest niewątpliwie najważniejszą właściwością bram wjazdowych. Od 2021 roku wartość U nie może przekraczać 1,1. W przeciwnym wypadku dom zostanie zaklasyfikowany jako zbudowany w gorszym, bo niższym standardzie energetycznym. Ma to bezpośredni wpływ na wartość obiektu. Dlatego już teraz warto zainwestować w bramy rozwierne z napędem o izolacyjności cieplnej poniżej 1,1 W/(m²•K). Zalety takiego produktu można też łatwo zauważyć w rachunkach za ogrzewanie, ponieważ mniej ciepła ucieka przez wjazd dla samochodów.

Kolejny istotny parametr to klasa odporności na włamanie. Określa się ją symbolem RC. W przypadku gospodarstw domowych można skorzystać ze standardu w tej dziedzinie, czyli klasy 1. lub 2. Brama rozwierna dwuskrzydłowa klasy 3. jest już zaawansowana, ponieważ chroni przed włamaniami przy użyciu śrubokręta oraz łomu stalowego. Z kolei klasy od 4. do 6. znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w magazynach i przemyśle.

Podjęcie decyzji o montażu

Po ustaleniu wszystkich szczegółów związanych z budową bramy garażowej można wreszcie wcielić projekt w życie. Montaż bram garażowych rozwiernych czy skrzydłowych należy powierzyć profesjonalistom. Doświadczone firmy wykonają zadanie w bezbłędny sposób, który zagwarantuje wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie systemu.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: