Język plen

Podmurówka pod ogrodzenie – jak przygotować posesję na montaż ogrodzenia?

Montaż ogrodzenia na posesji wielu osobom wydaje się czymś bardzo skomplikowanym oraz czasochłonnym. Jednak z reguły doświadczone ekipy monterskie realizują takie zlecenia bardzo sprawnie i w stosunkowo krótkim czasie. Wiele zależy jednak od tego, jak przygotuje się teren pod taką inwestycję. Przestrzegając opisanych poniżej zasad, można ułatwić pracę specjalistom oraz znacząco przyśpieszyć cały proces.

Montaż ogrodzenia – od czego zacząć?

Na podobne inwestycje najczęściej decydują się osoby, które właśnie weszły w posiadanie działki jeszcze niemającej ogrodzenia. Wciąż jednak duży procent stanowią ci, którzy decydują się na wymianę starego płotu. Wiekowe konstrukcje często nie prezentują się najlepiej, a nierzadko przestają właściwie pełnić swoją podstawową funkcję, czyli zabezpieczenie terenu posesji. W tym drugim przypadku należy oczywiście zacząć od demontażu istniejącego ogrodzenia. Na początek odczepia się ruchome elementy, czyli furtki i bramy. Następnie, w zależności od rodzaju płotu, usuwa się przęsła, odkręcając je lub odcinając od słupków, które demontuje się w następnej kolejności. W wielu przypadkach, do których zaliczają się np. ogrodzenia metalowe z podmurówką, trzeba również zlikwidować istniejące fundamenty. Konieczne okazuje się też pozbycie wszystkich innych przeszkód na linii nowego ogrodzenia, w tym także krzewów i drzew, wraz z korzeniami.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką na pochyłym terenie

Obecnie największą popularnością cieszą się nowoczesne systemy ogrodzeniowe nazywane panelami (zobacz: ogrodzenia panelowe). Zaliczają się do nich np. bardzo estetyczne, a przy tym uniwersalne ogrodzenie żaluzjowe z podmurówką. Zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość montażu nawet w najtrudniejszych warunkach pod względem ukształtowania terenu. Oczywiście wymaga to podjęcia odpowiednich przygotowań. Częstym problemem na działkach budowlanych jest nierówny teren. Tymczasem bardzo istotne jest to, aby wszystkie elementy ogrodzenia stały prosto i najlepiej na tej samej wysokości, choć można też zastosować układ kaskadowy, w którym poszczególne przęsła zaczynają się na różnych poziomach. Wciąż jednak niezbędne okazuje się odpowiednie wyrównanie terenu. Niewielkie różnice można spróbować zniwelować samemu, ale w razie trudności lepiej zgłosić się do specjalistów oferujących takie usługi.

Jak przygotować teren pod ogrodzenie na podmokłym terenie?

Tego rodzaju działka stanowi największe wyzwanie. W niektórych przypadkach może się okazać, że podmokły obszar utrudnia montaż ogrodzenia, ponieważ grunt jest za mało stabilny. Warto się upewnić, czy przypadkiem nie kupiliśmy takiej działki, ponieważ podczas cieplejszych dni roku wszystko może wydawać się w porządku, ale w trakcie zimy zamarzająca woda będzie powodować opadanie lub podnoszenie terenu. Czy w takiej sytuacji należy zrezygnować z ogrodzenia posesji? Na szczęście nie zawsze, choć wiąże się to z dodatkową pracą oraz większymi nakładami finansowymi. Montaż ogrodzenia da się przeprowadzić, ale wymaga to wcześniejszego nadsypania lub wymiany gruntu, albo wykonania drenażu, czyli odwodnienia terenu.

Ile czasu zajmuje przygotowanie działki do montażu ogrodzenia?

Czas trwania przygotowań zależy od tego, jakie prace należy wykonać oraz jak bardzo problematyczne będą w danym przypadku. Najdłużej może zająć wyrównanie oraz osuszenie terenu, jednak nie zawsze jest to konieczne. Pewnym utrudnieniem może też być demontaż starego ogrodzenia, chyba że postanawiamy zachować dotychczasowe podmurówki i słupki, do których przymocuje się nowe przęsło ogrodzeniowe żaluzjowe lub inne wybrane rozwiązanie. Wówczas przygotowania ograniczają się w zasadzie do demontażu zużytych przęseł oraz ewentualnego usunięcia roślinności, która w trakcie eksploatacji pokryła ogrodzenie. Natomiast instalując panele ogrodzeniowe żaluzjowe lub inny system od podstaw, warto pamiętać nie tylko o zakupie samych ogrodzeń, ale też niezbędnych materiałów, np. betonu. Należy też zapewnić monterom dostęp do prądu oraz wody. Dobre przygotowanie gruntu oraz inne ułatwienia dla instalatorów to gwarancja, że prace przebiegną szybko i sprawnie.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: