Język plen

Praktyczne wzory do bram metalowych i do bram drewnianych

Ogrodzenie oraz jego elementy, jak np. bramy, stanowią dopełnienie każdego domu i działki. Pełnią zarówno funkcje praktyczne, wyznaczając granice terenu, a jednocześnie chroniąc go przed nieproszonymi gośćmi, jak i rolę dekoracyjną. Wybierając system ogrodzeniowy do swojej posesji, warto zwrócić uwagę nie tylko na wytrzymałość materiałów, lecz także wygląd poszczególnych elementów. Obecnie inwestorzy mają bardzo duży, zróżnicowany wybór typów ogrodzeń. Niektóre z nich charakteryzują się prostym wzornictwem, zaś inne przykuwają uwagę bogactwem zdobień. Jak jednak wygląda to wszystko od strony praktycznej? Czy wzory bram mają znaczenie dla ich wytrzymałości lub estetyki? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Co wpływa na wytrzymałość bramy?

Teoretycznie, największe znaczenie ma sam materiał, z jakiego wykonany jest ten element. Jak powszechnie wiadomo, każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Brama dwuskrzydłowa drewniana będzie się na pewno wyróżniać wspaniałym, pełnym uroku, a przy tym naturalnym wyglądem. Szeroki wybór gatunków drewna oraz praktycznie nieograniczone możliwości w kwestii ich obróbki, pozwalają na stworzenie niepowtarzalnej bramy. Kolejnym plusem takiego rozwiązania okazuje się stosunkowo niska cena. Jednak coś za coś, bowiem drewno jest wyjątkowo narażone na skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pomimo impregnacji i prac konserwacyjnych z czasem niszczeje. Brama dwuskrzydłowa metalowa będzie natomiast znacznie odporniejsza na czynniki zewnętrzne, a tym samym trwalsza, lecz także wyraźnie droższa. Wykonane ze stali, aluminium lub żelaza elementy prezentują się jednak bardzo estetycznie. O ile drewniane ogrodzenia wydają się lepiej pasować do terenów podmiejskich czy wiejskich, tak metalowe okazują się bardziej uniwersalne. Czy na wytrzymałość bram wpływają także ich wzory?

Jakie wzory do bram będą praktyczne?

Drewniane i metalowe bramy mogą przybrać właściwie dowolny kształt. Producenci zwykle mają w swoim katalogu kilka do kilkunastu opcji wyboru, a nierzadko oferują też usługę wykonania indywidualnego projektu. Należy jednak kierować się nie tylko wyglądem, lecz także kwestiami praktycznymi. W przypadku takim, jak bramy drewniane wzory ażurowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Takie konstrukcje prezentują się bardzo urokliwie, nadając otoczeniu rustykalnego charakteru. Bramy z prześwitami są ponadto lżejsze, dzięki czemu łatwiej je otwierać w przypadku, gdy nie korzysta się z systemu zdalnego sterowania. Okazują się jednak bardziej podatne na uszkodzenia od bram drewnianych o jednolitej konstrukcji. Te z kolei są naprawdę solidne, masywne, a co za tym idzie – cięższe i droższe. Dobrym wyjściem wydaje się coś pomiędzy, czyli drewniane bramy z niewielką ilością prześwitów, dodających atrakcyjności, lecz nie pozbawiających ich wytrzymałości. Jeśli natomiast chodzi o bramy metalowe wzory ażurowe to jedyna opcja, ponieważ jednolite konstrukcje z takiego materiału byłyby zbyt ciężkie. Jednak nawet duża ilość prześwitów nie wpływa na ich trwałość.

Jak dobrać wzór bramy do otoczenia?

Brama powinna przede wszystkim pasować do reszty ogrodzenia. Nie należy zatem wybierać bramy, która wyraźnie różni się od przęseł. To jednak nie znaczy, że musi być identyczna. Wystarczy zachować zbliżony styl oraz kolorystykę. Jeżeli zdecydujemy się na ogrodzenia metalowe proste, czyli bez żadnych zdobień, wcale nie musimy wybierać równie skromnej bramy. Akurat ten element może być bardziej dekoracyjny od innych i będzie to estetyczne, pod warunkiem zachowania jednolitej kolorystyki z całym ogrodzeniem. Dobrze także, aby brama i przęsła zostały wykonane z tego samego materiału. W ten sposób uzyskamy spójną aranżację, która zachwyci każdego przechodnia oraz samych domowników. Jeżeli chodzi o sam wybór wzorów do bramy, to tak naprawdę indywidualna kwestia. Wszystko zależy od preferencji oraz poczucia estetyki inwestora.

Copyright © 2024 MONTER INSTALL GROUP, wszelkie prawa zastrzeżone

cms: