Jak przygotować się do piaskowania i malowania proszkowego?
Przygotowanie do piaskowania oraz malowania proszkowego nie powinno stanowić większych trudności nawet dla mniej uzdolnionych technicznie osób. Kluczem do sukcesu jest tu dokładne oczyszczenie powierzchni elementu, który ma być docelowo poddany wspomnianym w tytule zabiegom. Jeżeli chodzi o zabrudzenia, najłatwiej usunąć je można za pomocą gąbki i odpowiedniego preparatu chemicznego. Bardziej uciążliwe i głębokie zabrudzenia wymagać mogą większej ilości czasu lub specjalistycznych narzędzi.
Bardzo istotne jest, aby przed przystąpieniem do malowania proszkowego usunąć wszelkie ślady rdzy i ogniska korozji. W przypadku metalowych elementów posłużyć się można tu wodnym papierem ściernym albo drobnoziarnistą pastą polerską. Świetnym sposobem na równomierne wygładzenie całej powierzchni jest piaskowanie, które warto zlecić doświadczonemu specjaliście. Potrzebne są do tego specjalistyczne maszyny zwane piaskarkami, które umożliwiają obróbkę ciśnieniowo-strumieniową za pomocą ścierniwa. Kiedyś stosowano w nich głównie piasek szklarski lub kwarcowy, ale aktualnie spotkać można też inne materiały takie jak garnet, stalowy śrut albo szklane kulki.
Dlaczego piaskowanie i malowanie proszkowe cieszą się tak dużą popularnością?
Piaskowanie i malowanie proszkowe to zabiegi, których wykonanie zlecić można w wielu miejscach na terenie całego kraju. Dużo firm oraz przedsiębiorców w taki właśnie sposób nadaje finalny wygląd swoim produktom (np. bramy, ogrodzenia profilowe, felgi, ramy rowerowe, meble itp.), co pozwala dodatkowo zwiększyć odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz redukuje znacznie prawdopodobieństwo wystąpienia korozji. Piaskowanie to świetny sposób na wyrównanie, oczyszczenie oraz nadanie odpowiedniej chropowatości metalowym elementom, które potem o wiele łatwiej jest pomalować proszkowo.
Malowanie proszkowe felg – co jest potrzebne?
Malowanie proszkowe felg to doskonały sposób na przywrócenie pięknego wyglądu kół oraz kilkuletnie zabezpieczenie przed negatywnym wpływem wilgoci. W przypadku używanych elementów należy w pierwszej kolejności zająć się piaskowaniem, które pozwala usunąć ogniska korozji i głębokie zabrudzenia. Ponadto zabieg ten wygładza nierówności, które powstać mogły w trakcie użytkowania felgi, co przekłada się na o wiele atrakcyjniejszy wygląd części po zakończeniu malowania.
Do równomiernego nałożenia warstwy farby niezbędny jest specjalistyczny pistolet do malowania proszkowego. Za pomocą pędzla nie można uzyskać idealnie gładkiej warstwy, ponieważ zawsze pozostawiać on będzie widoczne gołym okiem ślady i bruzdy. Prawidłowe przyleganie uwarunkowane jest siłą elektrostatyczną, która przyciąga do metalowej powierzchni naelektryzowane cząsteczki farby.
Na sam koniec potrzebny jest profesjonalny piec do malowania proszkowego, w którym pomalowana pistoletem warstwa farby jest utwardzana pod wpływem wysokiej temperatury. Wiedza i doświadczenie fachowców niezbędne są do ustalenia prawidłowej temperatury oraz czasu wypiekania.
Jakie zalety ma proszkowe malowanie bram i ogrodzeń?
Bramy to jeden z wielu elementów ogrodzeń, które warto zabezpieczyć przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Zaniedbanie w tym zakresie znacznie przyśpieszy proces powstawania korozji oraz zwiększy rozprzestrzenianie się rdzy na wszystkich metalowych elementach. Proszkowe malowanie bram oraz słupków, profili, paneli i innych części składających się na ogrodzenie to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć i poprawić estetykę posesji.
Dzięki nałożonej za pomocą specjalistycznego pistoletu farbie proszkowej uzyskać można gładką warstwę ochronną, która ochroni bramę nawet przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi oraz wysokiej jakości preparatów pozwala zagwarantować równomierny rozkład, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać jednolitą barwę. Ponadto dobrze wykonana usługa malowania proszkowego zabezpiecza skutecznie pomalowany element przed korozją, śniegiem, deszczem, błotem i wiatrem.